قد کودکان

آنچه در مورد قد کودکان می بایست بدانیم ( افزایش قد کودکان )

شاید بدانید که آمارها نشان می دهد که قد بلند بودن ، برای بسیاری از افراد بسیار مهم است. این موضوع برای گروهی ، آنقدر دارای اهمیت است که حتی پس ازآن که رشد استخوان ها متوقف شد ، برای بلند شدن قدشان حتی در حد یکی دو سانت نیز تلاش می کنند. حال آن که این تلاش ها چقدر موثر است و آقای مورد قبول و استاندارد هست در این جا ، در سایت زیبا رویان به آن می پردازیم. قد کودکان .

خواب چه تاثیری بر قد کودک دارد؟

یک موضوع بسیار مهم و تامل برانگیز که در تمامی اوقات بر روی سلامتی و رشد قد شان چه در دوران کودکی چه نوجوانی موثر است ، خواب به اندازه کافی و در زمانی مناسب می باشد. بخصوص در فاصله زمانی نوزادی تا قبل از بلوغ که صفحات رشد فرد بسته نشده است.

اگر در ساعات نیمه شب یعنی از فاصله ساعت بیست و سه تا دو بامداد ، خواب عمیقی صورت گیرد ، افزایش ترشحات هورمونی رشد اتفاق می افتد. در این میان کودکانی که در این ساعات سرگرم بازی با گوشی موبایل و یا اینترنت هستند و تا نیمه های شب بیدارند ، به جهت نا منظم شدن ساعات خواب و بیدارشان و سیستم بدن ، دچار اختلالات هورمونی می شوند که این امر بر روی رشد قدی کودک و یا نوجوان تاثیر مستقیم خواهد گذاشت. پس توجه داشته باشید که نه تنها هشت ساعت در شب خواب نیاز است ، بلکه لازمست که در زمان مناسبش نیز انجام شود.

قد کودکان را مقایسه نکنید

والدین از همان ابتدا پس از تولد فرزندشان ، ترس از کوتاهی قد او را دارند. برای همین است که با هربار مراجعه به متخصص اطفال اولین نکته ای که پیگیر هستند رشد قدی کودک مطابق استاندارد است. در صورتی که این اندازه گیری دقیق نباشد ، تنها حاصلی که خواهد داشت نگرانی و ناراحتی خانواده کودک است.

از این رو ابتدا برای کنترل قد به مرکز معتبر و نزد یک کارشناس بروید. در این اندازه گیری می بایست قد کودک زیر دو سال ، بصورت خوابیده انجام شود و پس از ان به صورت ایستاده با دستگاه استاندارد انجام شود.

تاثیر قد والدین بر کودک شان

درست است که هر فرد که پا به دنیا می گذارد دارای مشخصات خاص خود از نظر جسمی و روحی است. ژنتیک فرد می تواند این تفاوت ها را ایجاد نماید . به طبع قد کودکان به والدین شان می رود. یعنی از پدر و مادری کوتاه قد ، کودکی بلند قد بوجود نمی آید.

با این وجود و با توجه به این موضوع که اکثر ما می دانیم ، باز در مواقعی شروع به مقایسه کردن قد کودکشان با سایر کودکان می کنیم. این مقایسه اصلا صحیح نیست و تبعات زیان باری در روان کودک خواهد گذاشت. بایستی توجه داشت که قد کودک مطابق یک استاندارد تعریف شده بررسی نمود.

مراقبت کردن از غده تیروئید

یکی از غددی که در رشد کودک و نوجوان موثر است ، غده تیروئید است. اگر این غده درست کار نکند و دچار کم کاری باشد ، به حتم باعث کوتاهی قد کودک می شود و در سیر طبیعی رشد کودک و نوجوان تاثیر منفی خواهد گذاشت. از طرفی می تواند در رشد ذهنی کودک نیز تاثیر گذار باشد.

کم کار کردن تیروئید اگر در سال های اولیه کودک باشد مانع رشد طبیعی مغز می شود. یکی از کارهایی که در زمان چک آپ کردن کودک انجام می شود این است که از پاشنه پای کودک در روزهای اولیه تولدش ، خون گیری انجام می شود تا نحوه کار کرد غده تیروئید را بتوانند بررسی کنند. این آزمایش در اکثر مراکز درمانی به رایگان انجام می شود.

قد ایرانیان در استاندارد جهانی

منحنی تهیه شده درسازمان بهداشت جهانی ، در خصوص استاندارد قد ، نشاند دهنده آن است که قد کودکان ایرانی بسیار با استاندارد جهانی نزدیک است. با قیاس قد کودک در این منحنی می توان دریافت که او قدی کوتاه دارد یا بلند قد است. البته این منحنی برای هر کشور کمی تفاوت دارد.

 

 

راه حل زیبارویان برای شما پکیج افزایش قد ۲۰۲۰ و پکیج افزایش قد طلایی

بیشتر بخوانید : دغدغه های افزایش قد

بیشتر بخوانید : آنچه باید در مورد قد انسان بدانیم

بیشتر بخوانید : ارتباط بلندی قد و جذابیت مردان

منبع : گوگل