آیا بدن سازی بر کوتاهی قد موثر است ؟

آیا بدن سازی بر کوتاهی قد موثر است ؟

آیا بدن سازی بر کوتاهی قد موثر است ؟ نکته مبهمی که برای بسیاری از پدر مادر ها و نوجوانان آن ها مطرح است این است که ، آیا انجام بدنسازی بر قد آن ها تاثیر منفی خواهد گذاشت ؟ شاید بسیار شنیده باشید که انجام فعالیت های بدنسازی ، باعث کوتاهی قد می شود. آیا این اطلاعات صحیح و علمی است ؟ یا تنها باورهای قدیمی می باشد ؟

 تاثیر بدنسازی بر رشد قدی کودکان – از شایعه تا واقعیت

مطابق تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان ، هیچ مستنداتی وجود ندارد که نشانه تاثیرات منفی بدنسازی بر رشد قد باشد. بلکه این تمرینات را برای افزایش قد مفید می دانند. برای نمونه کودک ۹ ساله ای را مد نظر بگیرید. این کودک چنانچه به انجام تمرین های بدنسازی و استقامتی بپردازد ، در مدت کمتر از ده ماه ، رشد سلول های استخوانی وی دارای شش درصد افزایش تراکم خواهد بود. این درصد در حالت عادی و بدون تمرینات ورزشی تنها یکی و نیم درصد است. علت این تغییرات مثبت در بدن ، ترشح بیشتر هورمون مفید آنابولیک است که همانند هورمون رشد ، در اثر انجام تمرینات بدنسازی در بدن ایجاد می شود. آیا بدن سازی بر کوتاهی قد موثر است ؟

تمرینات استقامتی در پیشگیری از آسیب ها چه نقشی دارند ؟

مطابق تحقیقات به عمل آمده در آمریکا ، تمریناتی همچون بدنسازی و یا حرکات کراس فیت ، از جمله تمرینات استقامتی هستند که برای کودکانی که بیش از هشت سال دارند ، مفید و ایمن است. این تحقیقات نشان می دهد که انجام حرکات استقامتی این قابلیت را در بدن ایجاد می کند که در برابر میلیون ها صدمه جدی بر بدن کودکان ، محافظت انجام شود.

همچنین ، در سنین جوانی ، حرکات بدنسازی به بدن این امکان را می دهد تا زیبایی و فرم مناسب تری داشته باشند و سلامت قلب آن ها را تضمین می نماید. از طرفی این تمرینات ، می توانند میزان سطح کلسترول خون و همچنین تراکم سلول های استخوانی را نیز بهبود بخشد. در نهایت این گونه جوانان دارای سلامتی روحی بالاتری هستند.

چه تمرینات بدنسازی برای کودکان و نوجوانان موثر است ؟ آیا بدن سازی بر کوتاهی قد موثر است ؟

این کاملا روشن است که تمرینات و حرکات بدنسازی برای کودکان و نوجوانان کمی سخت و خسته کننده است. بنابر این توصیه نمی شود که این نوع ورزش را برای آن ها فراهم نمایید. در این گروه سنی هیجان و نشاط در ورزش امری ضروری است.

تمرینات و حرکات کراس فیت حرکاتی ترکیبی از حرکات استقامتی ، انفجاری ، سرعتی ، بادی ویت ، وزنه برداری ، پلایومتریک و تمرینات استقامتی ژیمناستیک می باشد. همان طور که ملاحظه می کنید در این نوع ورزش استقامتی جدید ، میزان تحرک و هیجان و نشاط بیشتری دیده می شود که جذابیت آن برای کودکان و نوجوانان بیشتر است. البته این را هم باید گفت که در بسیار از تمارین بدنسازی ، مربیان کودکان ، فضایی شاد و جذاب را برای آن ها ایجاد می کنند.

چه کودکانی این امکان را ندارند تا در تمرینات استقامتی شرکت کنند ؟

در صورتی که کودک شما دارای یکی از شرایط ذیل باشد ، این اجازه را ندارد که حرکات قدرتی را انجام دهد.

  • کودکانی که فشار خون بالایی دارند و کنترل نشده است.
  • کودکانی که دارای اختلالات تشنجی هستند.
  • کودکانی که در مرحله ای از دوران رشد ، به دلیل سرطان ، از شیمی درمانی استفاده کرده اند.

ایا بدنسازی به همراه تغذیه ای خاص می تواند بر قد افراد تاثیر بگذارد ؟

این نکته کاملا روشن است که استفاده از مواد غذایی مناسب ، برای رسیدن عناصر و املاح مناسب به بدن در سن رشد بسیار ضروری است. در کنار آن انجام ورزش های قدرتی نیز می تواند باعث جذب مناسب تر آن ها در بدن بوده و رشد کودک را بیشتر نماید. از همین رو ، عدم تغذیه مناسب و کمبود ویتامین و املاح در بدن کودک باعث سوء تغذیه بودن و یا برعکس اگر بدون کنترل و مازاد نیاز بدن مصرف شود باعث چاقی در کودک خواهد شد که هر دو حالت برای رشد کودک مضر است.

بنابر این همانطور که بدنسازی می تواند بر افزایش قدی کودک کمک کند ، تغذیه ی مناسب نیز موثر است. همچنین این را هم باید توجه داشت که علیرغم ورزش مناسب ، در صورتی که میزان مصرف مواد غذایی بیش از نیاز بدن باشد ، فرد دچار چاقی می شود. بنابر این برنامه منظمی از ورزش و تغذیه نیاز است تا رشد و سلامت کودک در روند کامل و صحیح صورت گیرد. در صورتی که این گونه عمل کنید می توانید تاثیرات مهم و مثبت بدنسازی را نیز بر رشد قدی کودک خود مشاهده نمایید. آیا بدن سازی بر کوتاهی قد موثر است ؟

 

در این جا فروشگاه زیبارویان راه حلی برای درمان کوتاهی قد و افزایش قد تضمینی ارائه داده است.

راه حل زیبارویان برای شما پکیج افزایش قد ۲۰۲۰ و پکیج افزایش قد طلایی

منبع : گوگل