اصلی ترین عامل تأثیرگذار بر قد افراد

اصلی ترین عامل تأثیرگذار بر قد افراد ، ترکیب ژنتیکی آنهاست. با این حال ، بسیاری از عوامل دیگر می توانند در طول رشد از جمله تغذیه ، هورمون ها ، سطح فعالیت و شرایط پزشکی تأثیر بگذارند.

دانشمندان بر این باورند که آرایش ژنتیکی یا DNA مسئولیت حدود ۸۰٪ قد یک فرد را بر عهده دارد. این بدان معنی است که افراد قد بلند نیز دارای فرزندانی می شوند که رشد قدی خوبی دارند.

معمولاً افراد تا رسیدن به ۱۸ سالگی رشد می کنند. قبل از آن ، طیف وسیعی از عوامل محیطی می توانند بر افزایش قد آنها تأثیر بگذارند.

زیبارویان برای کمک به افزایش قد حداکثری دو پکیج افزایش قد ۲۰۲۰ و  پکیج افزایش قد طلایی را پیشنهاد می دهد

این مقاله فاکتورهایی را که بر قد شخص تأثیر می گذارد ، پوشش می دهد. برخی از راه ها که افراد می توانند در مسیر رشد خود،  قد را افزایش دهند و اینکه آیا بزرگسالان می توانند قد خود را افزایش دهند یا خیر ، را بررسی می نماید.

بیشتر بخوانید : ۶ روش آسان برای افزایش قد

چه عواملی در قد تأثیر می گذارد؟

رژیم غذایی مغذی ممکن است به حداکثر رساندن قد کودک کمک کند. نوزادان و کودکان به طور مداوم رشد می کنند. این به دلیل تغییر صفحات رشد در استخوان های بلند در بازوها و پاها است. هرچه صفحات رشد ، استخوان جدید ایجاد می کنند ، استخوان ها طولانی تر می شوند و کودک قد بلندتر می شود.

انسان در ۹ ماه اول زندگی ، قبل از تولد ، سریع ترین رشد را دارد. پس از تولد ، این روند کند می شود. هنگامی که کودک ۸ ساله است ،  به طور متوسط ​​۲٫۱۶ اینچ یا ۵٫۵ سانتی متر در سال رشد می کنند.

گفته می شود ، نوجوانان در دوره بلوغ رشد خواهند داشت. پس از این دوره ، صفحات رشد ، ایجاد استخوان جدید را متوقف نموده و فرد رشد خود را متوقف می کند. دست ها و پاها ابتدا رشد نمی کنند ، سپس بازوها و پاها. آخرین ناحیه که توقف رشد دارد ، رشد ستون فقرات است. به دلیل فرایندهای پیری معمولی ، افراد با افزایش سن به تدریج توان رشد را از دست می دهند.

بیشتر بخوانید : داروی افزایش قد

عوامل زیر می توانند در افزایش قد فرد تأثیر بگذارند:

DNA

DNA عامل اصلی تعیین کننده قد فرد است. دانشمندان بیش از ۷۰۰ ژن مختلف را شناسایی کرده اند که قد را تعیین می کنند. برخی از این ژن ها روی صفحات رشد تأثیر می گذارند و برخی دیگر بر تولید هورمون های رشد تأثیر می گذارند.

دامنه های قد معمولی برای افراد با قومیت های مختلف متفاوت است. باز هم ، این موضوع با DNA آنها مشخص می شود. برخی از شرایط ژنتیکی می تواند بر قد بزرگسالان أثیر بگذارد ، از جمله سندرم داون و سندرم مارفان.

اصلی ترین عامل تأثیرگذار بر قد افراد

هورمون ها

بدن هورمونی تولید می کند که به صفحات رشد دستور می دهد استخوان جدید بسازند. این هورمون ها را می توان به موارد ذیل بیان نمود.

۱-هورمون های رشد : این ها در غده هیپوفیز ساخته شده و مهم ترین هورمون برای رشد هستند. برخی از شرایط سلامتی می تواند میزان هورمون های رشد بدن را محدود کند و این می تواند بر قد تأثیر بگذارد. برای مثال کودکان با یک بیماری ژنتیکی نادر به نام کمبود هورمون رشد مادرزادی با سرعت بسیار کندتری نسبت به سایر کودکان رشد خواهند کرد.

۲-هورمون های تیروئید : غده تیروئید باعث ایجاد هورمون هایی می شود که بر رشد تأثیر می گذارد.

۲-هورمونهای جنسی : تستوسترون و استروژن برای رشد در دوران بلوغ بسیار مهم هستند.

ارتباط به جنس

مردان نسبت به زنان قد بلندتری دارند. همچنین مردان ممکن است رشد طولانی تری از زنان داشته باشند. به طور متوسط ​​، یک مرد بالغ ۵٫۵ اینچ یا ۱۴ سانتی متر، قد بلندتر از یک زن بالغ است.

طبق تحقیقات انجام شده در مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، در ایالات متحده ، به طور میانگین مردان ۶۹ سال ۱۷۵٫۲ سانتی متر قد و متوسط ​​زن ۶۳٫۶ سال ۵/۱۶۱ سانتی متر قد می باشد.

بیشتر بخوانید : افزایش طول قد

نحوه افزایش قد در طول رشد

مردم نمی توانند اغلب عواملی را که بر قد آنها تأثیر می گذارد کنترل کنند. این امر به این دلیل است که آنها توسط DNA تعیین می شوند ، که نمی توانند آنرا تغییر دهند.

با این وجود برخی عوامل می توانند رشد را در دوران کودکی و بلوغ افزایش دهند یا کاهش دهند. کودکان و نوجوانان در حال رشد می توانند برخی اقدامات را برای حداکثر رساندن قد بزرگسال خود انجام دهند. این اقدامات شامل موارد ذیل است :

اصلی ترین عامل تأثیرگذار بر قد افراد

الف :اطمینان از تغذیه مناسب

تغذیه نقش بسیار مهمی در رشد دارد. کودکانی که تغذیه خوبی ندارند ممکن است قد کودکانی که دارای تغذیه کافی نیستند نیز مناسب نباشد. متخصصان تغذیه توصیه می کنند که کودکان و جوانان رژیم غذایی متنوع و متعادل با میوه و سبزیجات زیادی میل کنند. این اطمینان حاصل می کند که آنها ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد را دریافت می کنند.

پروتئین و کلسیم برای سلامتی و رشد استخوان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. برخی غذاهای سرشار از پروتئین شامل گوشت، مرغ، غذای دریایی، تخم مرغ، حبوبات، آجیل و دانه ها، می باشند.

همچنین برخی غذاهای سرشار از کلسیم شامل مواردی مانند ماست، شیر، پنیر، کلم بروکلی، سویا، پرتقال ها، ساردین، ماهی سالمون می باشند.

از طرفی اطمینان از تغذیه مناسب در دوران بارداری برای سلامت استخوان و رشد جنین نیز مهم است.

بیشتر بخوانید : افزایش قد در یک ماه

سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می کند که زنان باردار غذاهای متنوعی از جمله سبزیجات سبز و نارنجی ، گوشت ، ماهی ، لوبیا ، آجیل ، لبنیات پاستوریزه و میوه مصرف کنند.

اصلی ترین عامل تأثیرگذار بر قد افراد

ب : خواب کافی

خواب باعث رشد و پیشرفت در کودکان و نوجوانان می شود. در هنگام خواب عمیق ، بدن هورمون های مورد نیاز برای رشد را آزاد می کند. بنابراین خواب کافی می تواند رشد بهینه را ایجاد کند.

اصلی ترین عامل تأثیرگذار بر قد افراد

ج : ورزش منظم

ورزش منظم برای رشد طبیعی جسم مهم است. برای مثال بازی در خارج از منزل یا شرکت در ورزش های گروهی می تواند استخوان ها را سالم تر ، متراکم تر و قوی تر کند.

محصولات فروشگاه زیبارویان هم اکنون در بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی جهان یعنی آمازون به فروش می رسد و تمامی تاییدیه های لازم را دارد.

اصلی ترین عامل تأثیرگذار بر قد افراد را در این مقاله به شما توضیح دادیم. می توانید با مراجعه به وبلاگ زیبارویان از مطالب آموزنده آن استفاده کنید.