بیماری های موثر بر افزایش قد

بیماری هایی که بر رشد قد تأثیر منفی می گذارند

بیماری های موثر بر رشد قد : سلامت تأثیر زیادی در رشد جسمی انسان دارد. برای کودکان داشتن سلامتی خوب شرایط مناسبی را برای رشد قد آنها ایجاد می کند. در عوض ، رنج از برخی بیماری ها بر رشد قد آنها تأثیر منفی  خواهد گذاشت

بیماری های موثر بر رشد قد

 

چاقی یکی از بیماری های موثر بر رشد قد

چاقی در کودکان در جامعه مدرن امروزی کاملاً متداول است. کودکان چاق اغلب رژیم های غذایی نا مناسب ، سبک زندگی بی تحرک و کمی ورزش دارند. اگر کودکان از چاقی رنج ببرند ، به دلایل مختلف ، قد آنها به درستی رشد نمی کند.

کودکان چاق تمایل زیادی به خوردن غذاهای پر پروتئین و پرچرب ، فست فود و غذاهای شیرین دارند.

خوردن مقدار زیادی از این مواد غذایی باعث دفع کلسیم آنها می شود و باعث نارسایی کلسیم برای رشد استخوان و رشد قد می شود. کودکان چاق اغلب سبک زندگی کم تحرک و کمی ورزش دارند.

 

زیبارویان برای کمک به افزایش قد حداکثری دو پکیج افزایش قد ۲۰۲۰ و  پکیج افزایش قد طلایی را پیشنهاد می دهد.

 

در اینجا توصیه هایی برای والدین برای حفظ رژیم غذایی سالم برای فرزندان شان ارائه شده است :

  • هر روز میوه و سبزیجات بیشتری بخورید
  • یک تمرین روزمره را دنبال کنید
  • ورزش کنید
  • وزن و قد کودکان را رعایت کنید

با انجام این کار ، والدین می توانند یک رژیم غذایی متعادل و سالم را برای فرزندان خود تضمین کرده و در صورت چاقی یا هرگونه مسائل بهداشتی دیگری تصمیم گیری فوری داشته باشند.

بیشتر بخوانید : غذایی که برای رشد قد مناسب نیست

اسهال و اختلالات گوارشی موثر بر رشد قد

اسهال ، اختلالات گوارشی و کرم های روده ای بیماری هایی هستند که بر رشد قد کودکان تأثیر می گذارند. طبق نظرسنجی انجام شده بر روی ۱۱۹ کودک ، در دو سال اول زندگی کودکانی که از بیماری اسهال رنج می برند ، با رسیدن به سن ۷ سالگی،  ۳٫۶ سانتی متر کوتاه تر از همسالان سالم خود خواهند بود و به همین ترتیب کودکانی که از کرم روده رنج می برند.

۴٫۶ سانتی متر کوتاه تر از همسالان سالم خواهد بود. اگر کودکان به طور همزمان از این دو بیماری رنج ببرند ، شدت آن بیشتر خواهد شد.

هنگامی که کودکان از عفونت های روده رنج می برند ، آن ها در معرض خطر از دست دادن بیش از حد پروتئین در دستگاه گوارش هستند که این امر بر جذب مواد مغذی تأثیر می گذارد.

علاوه بر این ، بیشتر انرژی برای مبارزه با بیماری ها صرف می شود. در نتیجه ، مواد مغذی کافی برای رشد قد وجود ندارد.

بیشتر بخوانید : نوشیدنی های نامناسب برای رشد قد | نوشیدنی هایی که برای رشد قد مناسب نیستند

بیماری های موثر بر افزایش قد

 

بیماری قلبی مادرزادی

بیماری مادرزادی قلب نوعی ناهنجاری و نقص در ساختار قلب است که در بدو تولد وجود دارد.

هنگامی که کودکان از بیماری مادرزادی قلبی رنج می برند ، قلب آن ها عملکرد خوبی نخواهد داشت و به راحتی تضعیف می شود و همین امر باعث ایجاد اثرات بد بر سلامتی  آن ها می گذارد که می توان گفت مانند اختلال در قدرت ذهنی و جسمی ، کاهش امید به زندگی ، خطر بالای مرگ و غیره کودکان مبتلا به بیماری قلبی می شود.

این کودکان مانند کودکان عادی توانایی فعالیت بدنی ندارید. كودكان مبتلا به بیماری مادرزادی قلب اغلب از رشد مكرر رنج می برند.

تحرک ضعیف ، غذا خوردن نامناسب و مقاومت پایین بدن از دلایلی است که کودکان مبتلا به بیماری قلبی دارای قد کوتاه با آن روبرو هستند. زیرا این عوامل تعیین کننده مهم رشد قد هستند. اگر كودكان مبتلا به بیماری قلبی به درستی و مثبت درمان نشوند ، از رشد نا مناسب رنج می برند.

اگر والدین از دستورالعمل هایی مانند بررسی سلامت قبل از ازدواج ، حفظ سلامتی در دوران بارداری و واکسیناسیون قبل از بارداری پیروی کنند ، می توان از بیماری مادرزادی قلبی در کودکان به طور کامل جلوگیری کرد.

بیشتر بخوانید : هفت دلیل که کودکان نمی توانند قد بلند شوند

سندرم ترنر

سندرم تیونر یک اختلال ژنتیکی است که تنها در نتیجه مفقود شدن کروموزوم X در زنان رخ می دهد. حدود ۱ از ۴۰۰۰ دختر تازه متولد شده از این سندرم رنج می برند. دختران تازه متولد شده مبتلا به سندرم ترنر از رشد مبهم ، گردن های کوتاه همراه با چین های اضافی پوست روی گردن ، سینه های بزرگ رنج می برند و از قد کوتاهی برخوردار هستند.

اگر كودكان مبتلا به سندرم ترنر در سالهای اولیه بلوغ با هورمون رشد انسانی درمان شوند ، قد آنها می تواند چند سانتی متر افزایش یابد و آنها می توانند شروع به پریود كنند.

منبع : گوگ