تاثیرات استرس بر رشد قد

تاثیرات استرس بر رشد قد | افزایش قد

تاثیرات استرس بر رشد قد : تحقیقات انجام شده نشان داده است که اغلب کودکانی که مطابق سن شان رشد قدی نداشته و کوتاه تر هستند ، در تست های هوش نیز عملکرد ضعیف تری دارند. این نکته مطرح است که عوامل محیطی مانند استرس می تواند تاثیرات مخربی را بر رشد مغز کودکان و به تبع رشد قدی آن ها بگذارد. وجود استرس در زمان کودکی ، می تواند به وضوح فعالیت آن ها را نسبت به هم سالانشان کاهش دهد.

گزارش های به دست آمده حاکی از آن است که جدایی و طلاق پدر و مادر و یا اختلافات ادامه دار آن ها در خانه ، تاثیر مستقیمی بر رشد کودکان دارد. همچنین وجود این اضطراب های بلند مدت تاثیر بسزایی بر تولید هورمون رشد داشته و کوتاهی قد را باعث می شود.

لازم به ذکر است که استرس و اضظراب در دوران کودکی ، بر رشد طبیعی قسمت هایی از مغز که مسئولیت حافظه و آموختن را به عهده دارد ، تاثیر خواهد گذاشت. البته این نکته نیز مطرح است که بعضی از این کودکان به صورت ارثی ، قدی مشابه پدر و مادر خود خواهند داشت و کوتاه قدی والدین بر آن ها نیز تاثیر خواهد گذاشت. در این حالت این کوتاهی ارتباطی به هوش کودک ندارد. از همین رو این دسته از کودکان ، سلامت کامل دارند.

بیشتر بخوانید : تاثیر ژنتیک بر رشد قد انسان

عواملی مانند میزان درآمد و سطح زندگی در خانواده و وزن زمان تولد کودک نیز در این میان مطرح است . بهتر است که در مقاطع سنی بیست و دو ماهگی و پنج سالگی ، رشد قدی کودک کنترل و ثبت شود و در ده سالگی برای تست استاندارد هوش اقدام شود. بررسی ها نشان می دهد که کمتر شدن رشد قدی کودکان در کشورهایی که در حال توسعه هستند ، به تغذیه ی آن ها بستگی دارد و در کشورهایی که توسعه یافته اند ، استرس موثر تر خواهد بود.

عوامل موثر دیگری همچون تغذیه ، نژاد ، وراثت و شرایط جغرافیایی و وراثت وجود دارند که در بلندی و یا کوتاهی قد افراد تاثیر گذار هستند. البته در بعضی از کشور ها میانگین رشد قدی افراد نسبت به دیگر کشورها متفاوت و بالاتر می باشد و کشورهایی نیز هستند که کوتاه قامت تر هستند. به عنوان مثال هلندی ها در طی یک صد و پنجاه سال قبل ، رشدی قدی حدود بیست سانت را داشته اند. در این میان میانگین قد ساکنین ایران ، یک متر و هفتاد است ، در هلند ، متوسط قد زن های هلندی یک متر و هفتاد و یک و در مردان میانگین قد یک متر و هشتاد و چهار است.

بیشتر بخوانبد : افزایش قد بعد از هجده سالگی

و نکته قابل تامل این است که طی تحقیقات انجام شده ، طی دو قرن گذشته ، یکی از کوتاه قد ترین مردم جهان ، هلندی ها بودند و دانشمندان علت این جهش بزرگ و ناگهانی را هنوز کاملا دریافت نکرده اند. گروهی از این محققان مدعی هستند که برنامه غذایی مناسب و پرکالری و بخصوص مصرف پروتئین به صورت روزانه ، توانسته است در رشد قدی این افراد تاثیرات مثبتی را ایجاد کند.

در این شرایط در کشور ایران به دلیل اوضاع نا مناسب اقتصادی و نداشتن برنامه غذایی کامل و سلامت در افراد ، سطح سلامت در ایرانیان پایین آمده است. از طرفی استرس و اضطراب های حاصل از شرایط نا بسامان اقتصادی و روانی در جامعه ، توانسته است تاثیرات منفی بر رشد قدی ایرانیان گذاشته و کوتاهی قد نسل های جدید تر را ایجاد نماید. متخصصان بهداشت عمومی ادعا دارند که میزان رشد قد در افراد به طرز قابل توجهی به عوامل و شرایطی بستگی دارد که در دو سال ابتدایی سن کودک در بدن او ایجاد می شود. همچنین در طی سال های اخیر ، افزایش قیمت شیر نیز که یک ماده غذایی بسیار مفید است ، از برنامه غذایی خانواده ها خارج شد و بدین ترتیب ، کوتاه شدن قد و نا متناسب بودن اندام ها برای نسل های جدید ایرانیان باقی خواهد ماند.

بیشتر بخوانید : تغذیه و تاثیراتش روی افزایش قد

این نکته روشن است که جدای از هلند در سایر کشورهای اروپایی نیز سطح زندگی مردم دارای استاندارد بالاتری است و به همین جهت سلامت بدن افراد در شرایط مطلوب تری قرار گرفته است. به عنوان مثال در آلمان متوسط قد افراد یک مترو هشتاد و یک و در آمریکا به یک متر و هفتاد و شش رسیده است. در حال حاضر کشورهایی مانند ویتنام و بولیویا ، از کوتاه قد ترین افراد در جهان هستند.

 

در این جا فروشگاه زیبارویان راه حلی برای درمان کوتاهی قد و افزایش قد تضمینی ارائه داده است.

راه حل زیبارویان برای شما پکیج افزایش قد ۲۰۲۰ و پکیج افزایش قد طلایی

منبع : گوگل