تغذیه برای رشد قد در دوران بلوغ

تغذیه برای رشد قد در دوران بلوغ

تغذیه برای رشد قد در دوران بلوغ : بیشتر والدین نمی خواهند فرزندان شان از همسالان شان کوتاه تر باشند. اگر فرزندان تان در دوران بلوغ قرار دارند ، باید از این فرصت استفاده کنید تا به آنها در رسیدن به بهترین قد ممکن کمک کنید.

سؤال این است که چگونه در این مرحله به آنها کمک کنیم تا قد ایده آل خود را بدست آورند. دانش تغذیه ای زیر به والدین کمک می کند تا برنامه های مناسب برای افزایش قد را برای کودکان ایجاد کنند.

زیبارویان برای کمک به افزایش قد حداکثری دو پکیج افزایش قد ۲۰۲۰ و  پکیج افزایش قد طلایی را پیشنهاد می دهد.

مواد غذایی برای رشد قد در دوران بلوغزینک موثر رای افزایش قدویتامین c موثر برای افزایش قدپروتئین موثر برای افزایش قد

تغذیه مناسب

تغذیه نه تنها بر رشد جسمی بلکه بر رشد قد نیز تأثیر دارد. تغذیه ۳۲ درصد رشد قد انسان را تشکیل می دهد در حالی که ژنتیک تنها ۲۳ درصد رشد قد انسان را شامل می شود. بنابراین ، شما می توانید به جای استفاده از سایر روش های افزایش نامناسب قد ، بطور کامل قد خود را با تنظیم رژیم های غذایی افزایش دهید.

در رژیم های غذایی روزانه ، اگر والدین علاوه بر توجه به تمرینات ورزشی و خواب کودکان ، چهار گروه از مواد مغذی شامل پروتئین ، کربوهیدرات ها ، چربی ، ویتامین ها و مواد معدنی را تکمیل کنند ، دستیابی به قد ایده آل در آینده چندان دشوار نخواهد بود.

بیشتر بخوانید : خوردن صدف و تاثیر بر افزایش قد

چهار گروه از مواد مغذی که به نوجوانان کمک می کنند قد بلندتر شوند :

 

پروتئین موثر برای افزایش قد

 

پروتئین :

پروتئین پایه و اساس رشد استخوان ، عضله و غضروف در نوجوانان است. در صورت رسیدن به ارتفاع مطلوب ، مصرف پروتئین کافی از گروه های مختلف غذایی ضروری است.

نوجوانان برای رشد عضلانی خود به پروتئین بالاتری برای ۱۴ تا ۱۵٪ انرژی (۷۰ – ۸۰ گرم در روز) نیاز دارند. غذاهایی که پروتئین بالایی دارند شامل گوشت ، ماهی ، تخم مرغ ، شیر ، میگو ، خرچنگ ، ​​لوبیا و غیره هستند.

کربوهیدرات :

کربوهیدرات ها که ۶۰ تا ۷۰ درصد انرژی را تشکیل می دهند منبع اصلی تأمین انرژی بدن هستند. غذاهایی که سرشار از کربوهیدرات هستند شامل سیب زمینی شیرین ، تارو ، برنج ، نان ، رشته فرنگی ، ذرت و غیره است.

بیشتر بخوانید : سبزیجات که به افزایش قد کمک می کنند

مواد غذایی برای رشد قد در دوران بلوغ

چربی :

چربی متمرکزترین منبع انرژی است. ۱ گرم چربی ۹ کیلو کالری انرژی را تأمین می کند. چربی یک مخزن انرژی است و به بدن کمک می کند تا ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین A ، ویتامین D ، ویتامین E و ویتامین K را جذب کند. غذاهای که حاوی مقادیر زیادی چربی هستند شامل آجیل ، روغن های پخت و پز ، دانه ها ، کره و غیره می باشندکه باید برای یک روز حدود ۳۰ گرم مصرف شود (معادل ۵ قاشق غذاخوری روغن).

کلسیم :

کلسیم ماده معدنی اصلی برای تشکیل استخوان است. کلسیم از طریق تغذیه تأمین می شود. غذاهای حاوی مقدار زیادی کلسیم شامل شیر ، بادام ، لوبیا ، جو دوسر ، کنجد ، غذاهای دریایی و غیره هستند.

زینک موثر رای افزایش قد

 

روی :

روی نقش مهمی در سنتز ، دفع و فعال سازی هورمون رشد (GH) و فاکتور رشد انسولین در انسان و حیوانات دارد و این به رشد خوب استخوان ها و ماهیچه ها کمک می کند. کمبود روی می تواند باعث ایجاد اختلال در رشد و نمو بدن شود. غذاهای حاوی مقادیر زیاد روی عبارتند از: میگو ، خرچنگ ، ​​صدف ، گوشت گاو ، جوانه برنج ، آجیل ، بادام و غیره .

بیشتر بخوانید : نقش ویتامین D3 در افزایش قد

برخی از ویتامین های ضروری

ویتامین A :

ویتامین A برای رشد و نمو بدن و استخوان ها ضروری است. علاوه بر این ، ویتامین A می تواند پوست و غشاهای مخاطی (در دستگاه گوارش ، دستگاه تنفسی ، چشم و غیره) را سالم و ضد عفونی نگه دارد.

با مصرف میوه ها و سبزیجات زرد مانند هویج ، گوجه فرنگی ، سبزیجات سبز تیره و … و غذاهای منبع حیوانی مانند جگر ، پنیر ، شیر ، خامه ، تخم مرغ ، کره و … به ویتامین A تبدیل شوند.

ویتامین D :

ویتامین D به بدن کمک می کند تا کلسیم و فسفر را جذب کرده و استخوان ها و دندان های سالم را حفظ کند. کمبود ویتامین D می تواند باعث کاهش در کانی سازی استخوان شود که منجر به توقف رشد در کودکان خردسال و پوکی استخوان در بزرگسالان می شود.

غذاهایی که سرشار از ویتامین D هستند شامل روغن کبد کبد ، ماهی سالمون ، صدف ، میگو ، زرده تخم مرغ و غیره است. علاوه بر این ، ویتامین D با قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند در پوست سنتز شود.

 

ویتامین c موثر برای افزایش قد

 

ویتامین C :

ویتامین C از ساختار استخوان ، دندان ها ، پوست ، عروق خونی محافظت می کند ، به بهبود زخم ها کمک می کند ، به جذب آهن ، کلسیم و اسیدفولیک کمک می کند. ویتامین C در میوه ها و سبزیجات تازه مانند پرتقال ، نارنگی ، توت فرنگی ، گوجه فرنگی ، کلم بروکلی ، سیب زمینی ، سیب زمینی شیرین و غیره یافت می شود.

بیشتر بخوانید : بیماری هایی که بر رشد قد تأثیر منفی می گذارند

نکاتی در مورد مکمل های غذایی :

– انواع مواد مغذی بخورید و از خوردن مداوم فقط یک گروه غذایی خودداری کنید.

– غذاهای تازه و بدون مواد نگهدارنده و بدون بقایای سموم دفع آفات را انتخاب کنید.

– از آب نبات و نوشابه های گازدار خودداری کنید زیرا باعث کاهش سرعت رشد می شوند.

– علاوه بر تغذیه ، ورزش و خواب در این مرحله نیز حائز اهمیت هستند زیرا بلوغ مرحله نهایی برای کودکان است که رشد قد خود را تسریع می کنند.

منبع : گوگل