تغذیه و تاثیراتش روی افزایش قد

تغذیه و تاثیراتش بر روی افزایش قد

شاید بدانیدکه علت های زیادی است که بر روی قد افراد موثر است. تغدیه ، ژنتیک و شرایط اقلیمی همگی از عوامل موثر در میزان رشد قدی افراد هستند که برخی از این عوامل غیر قابل کنترل است. برای بسیاری از والدین ، بلند قد بودن فرزندانشان دارای اهمیت بسیاری است که نیاز به بستر سازی مناسب با استفاده از عوامل تاثیر گذار است.  تغذیه و تاثیراتش روی افزایش قد .

بیشتر بخوانید : آنچه باید در مورد قد انسان بدانیم

مهمترین عامل موثر بر رشد قد

تغذیه از مهم‌ترین عوامل محیطی موثر بر روی افزایش قد می باشد. داشتن یک برنامه غذایی متنوع و مناسب می تواند به بدن کمک نماید تا از حداکثر پتانسیل رشدی طول استخوان ها بهره ببرید. یکی از مواد موثر ، پروتئین است که مخصوصا نوع حیوانی آن ، بسیار برای رشد نیاز است و منابع اصلی و مهم پروتئین حیوانی ، گوشت و تخم مرغ است. محققان و کارشناسان تغذیه توصیه می کنند که روزانه یکصدو پنجاه گرم گوش ، دو لیوان شیر ، یک لیوان حبوبات و سبزیجات برای تامین مسیر رشدی یک فرد الزامی است.
عنصر اصلی دیگری که در استخوان ها نیز وجود دارد ، کلسیم است. این عنصر چنانچه به اندازه کافی در برنامه غذایی وجود نداشته باشد ، داشتن ظرفیت بالای ارثی برای رشد طول استخوانها امکان پذیر نیست. مواد غذایی چون کلم ، مرکبات و شیر و لبینات از مهمترین منابع کلسیم هستند. از طرفی برای ترشح مناسب هورمون رشد و استخوان سازی ، تامین عناصری مانند منیزیم ، آهن ، روی و فلوئور نیز الزامی است. ورزش و حرکات کششی مانند بارفیکس نیز می تواند در این موضوع کاملا موثر باشد.

بیشتر بخوانید : آنچه در مورد قد کودکان می بایست بدانیم

رشد قدی تا چه زمانی ادامه دارد؟

در افراد از دوران جنینی رشد قد شروع می شود و پس از تولد تا سن دوسالگی بیشترین میزان رشد را دارد. به طور معمول نوزاد هنگام به دنیا آمدن حدودا پنجاه سانت قد دارد. اما در سال اول رشد کودک پنج سانت بلندتر خواهد شد و در سال بعد تقریبا دوازده سانت به قدش اضافه می شود. در صورتی که برنامه غذایی مناسبی به کودک داده شود ، بدن کودک ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز خود را با استفاده از همان مواد غذایی سالم و ارگانیک بدست می آورد.
از دو سالگی تا زمان بلوغ رشد قدی سرعت کمتری دارد. اما در زمان بلوغ مجدد با یک جهش بزرگ رشد قدی اتفاق می افتد که در پسرها حدود سی سانتیمتر و در دخترها حدود بیست و پنج سانتی متراست . که در پسرها در فاصله سنی ۱۶ تا ۱۸ سال اتفاق می افتد و برای دخترها بین ۱۵ تا ۱۷ سال.

در اکثر مواقع کودک و نوجوان می تواند عناصر لازم ،ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای بدنش را با مصرف مواد غذایی سالم بدست آورد و نیاز به مکمل خاصی ندارد. البته مکمل ها دارای میزان معینی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که مقدار مشخصی از آن در هر سنی مورد نیاز است. به طوری که اگر بدون تجویز کارشناس و متخصص استفاده شود و بیش از نیاز بدن فرد باشد ممکن است آسیب زیادی به بدن وارد نماید.
بهتر است بصورت وسواس گونه به دنبال افزایش قد فرزندتان نباشید و از داروها و مکمل ها بی رویه استفاده نکنید. در شرایطی که میزان رشد قدی کودک طبق استاندارد سنی او نیست ، متخصص غدد برای کودک برنامه غذایی و مواد مکملی را تجویز می کند که در طی دوره ی کاملا مشخص و به میزانی که تشخیص داده است در برنامه و رژیم غذایی کودک وارد شود.

بیشتر بخوانید : دغدغه های افزایش قد

متخصصین تغذیه ، مصرف تخم مرغ را بهترین مواد غذایی موثر در رشد قد کودکان می دانند. به دلیل وجود عنصر روی در تخم مرغ ، رشد و بلوغ مناسبی در بدن ایجاد شده و باعث سلامت و شفافیت پوست شده و بر روی رشد مو وناخن نیز تاثیر گذاراست و کمبود این عنصر مسائل عدیده ای را برای بدن ایجاد می کند.
یکی از مسائل امروزی که بر روی کوتاهی قد کودکان تاثیری مستقیم گذاشته است کمبود روی در برنامه غذایی کودکان است که مطابق توصیه سازمان بهداشت جهانی ، مصرف تخم مرغ که سرشار از ماده معدنی روی می باشد ، الزامی است. در مدارس و مهدکودک ها می توان استفاده از این ماده غذایی مفید را ترویج داده و مورد استفاده قرار داد. نکته دارای اهمیت این است که قسمت زرده تخم مرغ منبع ذخیره روی می باشد که خوشبختانه با پخته شدن تخم مرغ همچنان باقی می ماند.
به غیر از روی و کلسیم که پیش تر گفته شد ، مصرف ویتامین A ، آهن و ید نیز در رشد قدی کودک موثر است. پزشکان توصیه می کنند به صورت دوره ای در هفته یک بار جگر و غذای دریایی مصرف شود و همچنین آجیل هایی چون بادام زمینی ، گردو و بادام نیز برای افزایش قد موثر است. در نظر داشته باشید که تغذیه نقش به سزایی در تنظیم رشد قدی و افزایش آن دارد. به عنوان مثال در هلند به دلیل مصرف بالای شیر یکی از بلند قد ترین مردم جهان محسوب می شوند.

در این جا فروشگاه زیبارویان راه حلی برای درمان کوتاهی قد و افزایش قد تضمینی ارائه داده است. تغذیه و تاثیراتش روی افزایش قد .

راه حل زیبارویان برای شما پکیج افزایش قد ۲۰۲۰ و پکیج افزایش قد طلایی

منبع : گوگل