افزایش قد و ورزش

رابطه ورزش ها با افزایش قد و ورزش

یک علاقه مشترک در همه آدمها در هر فرهنگ و کشوری باشند ، افزایش قد است. گمان نمی کنم کسی علاقه ای به بلند تر شدن قدش نداشته باشد. از نظر روانشناسی بلندی قد بر روی اعتماد به نفس افراد تاثیر مستقیمی دارد. البته این نکته را نیز توجه داشته باشید که کوتاهی قد افراد ، دلیلی برپایین بودن اعتماد به نفس نیست . در بررسی های کلی آمار نشان دهنده ی آن است که بلند قدها نسبت به کوتاه قد ها ، اعتماد به نفس بیشتری دارند. افزایش قد و ورزش

در سایت زیبا رویان و در این مقاله تلاش می کنیم تا شما را با راه های بلند تر شدن قد و عوامل تاثیر گذار بر آنها آشنا کرده تا در این مسیر کمک شما باشد.

یکی از عواملی که بر افزایش قد موثر است ، عوامل ژنتیکی است . ژن های مختلفی بر روی افزایش قد موثر هستند. ضمن اینکه بطور معمول افزایش قد تنها تا قبل از بیست سالگی انجام می شود. این نکته نیز دارای اهمیت است که بدانید قد والدین در بلندی یا کوتاهی قد فرزندان بسیار موثر است. اگر در خانواده ای بلند قد متولد شده باشید احتمال بلند قد بودن شما زیاد است.

اگر بخواهیم قد دقیق افراد را تا زمان رشد تخمین بزنیم ممکن نیست اما می توانیم پتانسیل قد را مطابق یک فرمول ساده بدست آوریم. با جمع کردن قد والدین و سپس اضافه کردن عدد سیزده اگر فرزند پسر باشد و کسر نمودن همین عدد اگر دختر باشد و درنهایت بر دو تقسیم شود. این عدد تخمینی پتانسیل قد افراد است.

از طرف دیگر عوامل دیگری نیز بر کوتاهی و بلندی قد موثر است که به عوامل غیر ژنتیکی عنوان می شوند ، عبارتند از :

شرایط محیطی ، مصرف سیگار و مصرف الکل و…

همانطور که پیش تر گفته شد ، تنها در زمان و دوره رشد است که افزایش قد اتفاق می افتد و امکان افزایش قد وجود دارد. بنابراین تمام عواملی که بر سیر صعودی رشد افراد موثر است ، بر افزایش قد فرد نیز تاثیر گذار است. این تاثیرات می تواند هم مثبت باشد و هم منفی. که تماما به عواملی مانند پایین بودن وزن نوزاد هنگام تولد ، بیماری های دوران کودکی و یا در دوره بلوغ ، بودن در معرض دود قلیان یا سیگار و دیگر دود های مضر در دوران جنینی و یا کودکی ، نحوه مراقبت های پس  از تولد و در نهایت تغذیه فرد در زمان بلوغ.افزایش قد و ورزش

این موضوع هم کاملا روشن است که اکثر این عوامل در اختیار فرد نبوده است و کنترلی بر روی آنها ندارد. در این میان می توان با انجام یکسری کارها ، امیدوار بود که می توان برای بلندی قد کاری کرد. تا زمانی که صفحات رشد فرد بسته نشده باشد یعنی تا قبل از سن بیست سالگی این امید وجود دارد.

 

افزایش قد و ورزش

 

برترین راه افزایش قد ورزش است

این نکته روشن است که ورزش یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در مراحل رشد و در کنارش افزایش قد نوجوان ها محسوب می شود. محققان ثابت کرده اند که با انجام ورزش هایی با نظم و مرتب ، می توان باعث افزایش قد شد. دلیل آنکه در تمامی مدارس ، نوجوان ها به ورزش تشویق می شوند این است. با ورزش منظم ، بدن دایم درحال فعالیت است و انرژی و مواد مفید را جذب می کند. این موضوع ، در افزایش قد نیز موثراست. برای افزایش قد تمرین های ورزشی خاصی وجود داردکه در این جا به شرح تعدادی از آنها می پردازیم.

بصورت ایستاده خم شدن

این راه یکی از روش های عالی برای افزایش قد است . در این ورزش عضلات کشاله و پشت ران و زردپی که در دو طرف زانو قرار دارد و حتی لگن و ستون فقرات هم فشار حاصل از ورزش را حس می کنند. نحوه انجام این ورزش آن است که پاها به اندازه عرض شانه باز باشد و دو دست را بر روی ران های پا گذاشته و کم کم به پایین بروید. در این حالت به هیچ وجه زانوها خم نشود. در زمانی که دست ها به زمین رسید ، سی ثانیه صبر کنید و سپس به حالت اولیه برگردید. در طول روز این کار رو چندین بار انجام دهید.

خم شدن نود درجه ایی به سمت زمین برای افزایش قد

این حرکت یکی از حرکات اصلی در یوگا ست. حرکاتی که هم کششی است ، هم آرامش بخش بوده و هم یکی از راه های مفید و موثر برای افزایش قد می باشد که می توان به سادگی در منزل انجام شود.

بلند شدن قد با تمرین نود درجه

برای انجام این حرکت ، دستان و انگشتان را روبروی خود نگاه می دارید و سپس بدون خم شدن زانو ها خم شده و کف دست را به زمین برسانید و چند لحظه در همین حالت باقی بمانید. به خاطر داشته باشید که صاف بودن کمر در این حرکت مهم است و دم و بازدم عمیق می تواند با وارد کردن اکسیژن به بدن و افزایش متابولیسم بدن ، افزایش قد و رشد را نیز در بر گیرد. افزایش قد و ورزش

آویزان ماندن جهت افزایش قد

ورزش بارفیکس که در آن بصورت آویزان قرار گرفته می شود ، خود یکی از راه های افزایش قد است که در کنار افزایش قد ، باعث قوی تر شدن عضلات نیز می شود که از بروز یکسری از بیماریها جلوگیری می نماید. این حرکت از سهل ترین راه هایی است که می توان برای افزایش قد انجام داد. کافی است از یک میله یا … بصورت آویزان قرار گیرید. وجود جاذبه کمک خواهد کرد تا ضمن کشیدن عضلات ، به بلندی قد نیز فکر کرد.

طبق تحقیقات بدست آمده ، این حرکت می تواند تقریبا بین سه تا پنج سانتی متر قد را بلند کند. توجه داشته باشید برای انجام این حرکت حتما به روش درستی میله را به دست بگیرید. طوری که انگشت دست از جلوی میله آن را نگاه دارد. ورزش طناب زدن

یکی از ورزش های مهیج و موثر در افزایش قد طناب زنی است . در این ورزش به دلیل انجام حرکت زیاد بدن و نیاز به مواد مغذی ، این مواد سریعتر جذب شده و باعث افزایش قد و افزایش هورمون رشد می شود. همچنین با پرش هایی که در این حرکت وجود دارد ، عضلات کش آمده و بلندی قد را ایجاد می کند.

حرکت شنا بیرون از آب

در حرکت شنا تاثیر مستقیمی بر عضله های پشتی و پایینی ایجاد می شود و تمامی عضلات را درگیر می نماید. در این حرکت نیاز است که روی شکم خوابیده و دست و پا را می کشید به سمت بالا و پایین . این حرکت ورزشی بدلیل کششی که ایجاد می کند در افزایش قد موثر است. این موضوع بر کسی پوشیده نیست که انجام حرکات ورزشی در بلندی قد و سلامتی فرد بسیار موثر است. حال اگر این ورزش منظم باشد باعث می شود هورمون رشد زیادتری هم ترشح شود.

 

 

 تعدادی از تمرینات یوگا وجود دارد که برافزایش قد موثر است که می توان چنین اعلام کرد:

تمرین کبری

تمرین کبری از بهترین حرکات کششی در یوگاست . در این حرکت بر روی شکم خوابیده و کف دست را روی زمین قرارداده و درحالی که لگن و پاها بر روی زمین باقی می ماند خود را بالا بکشید طوریکه کمر حالت خمیدگی پیدا کند. با هر بار حرکت ، کمی به بدن استراحت داده مجدد تکرار کنید. این حرکت کششی بسیار مناسبی برای افزایش قد است. اگر بتوانید این حرکت را طی پنج مرحله به مدت یک دقیقه ، روزانه انجام دهید ، مناسب است.

حرکت کششی

در این حرکت ورزش یوگا ، عضلات پا و کمر کش می آید . این ورزش بدین گونه است که در حالت نشسته ، پاهای خود را جفت کرده و دستان را کشیده به سمت بالا حرکت دهید. سپس در همین حالت به روی شکم خم شده و تا می توانید دستان خود را به انگشت پایتان نزدیک کنید. این روزش کششی ساده هم مفرح است هم به افزایش قد  و البته کاهش وزن و آب کردن چربی های شکمی کمک می کند.

تمرین کمانی

از دیگر حرکات ورزشی یوگا ، که در افزایش قد موثر است ، تمرین کمانی است. ابتدا بر روی شکم بخوابید سپس پاها را با دستان خود بگیرید . تکرار این حرکت ساده برای پنج نوبت در روز به مدت یک دقیقه بسیار موثر است. نکته مهم این است که به یاد داشته باشید این حرکات ورزشی زمانی تاثیر گذار است که بطور منظم انجام شود.

خواب کافی و به اندازه

از دلایل مهم در سلامتی و رشد قدی افراد ، داشتن خواب مناسب است.  بررسی های علمی نشان داده است که اگر تا قبل از بسته شدن صفحات رشدی ، خواب خوب و مناسبی داشته باشند ، بین هشت الی یازده ساعت برای رشد مناسب قدی مناسب است. بدن آدمی در لحظاتی که به خواب رفته است ، در حال بازسازی سلول های آسیب دیده است به همین جهت مواد مغذی در بدن بیشتر ایجاد می شود و همین امر باعث افزایش قد است.

از طرفی در مواقعی که بدن در خواب است و در آرامش به سر می برد ، غده هیپوفیز که مسئول ترشح هورمون رشد است ، بیشتر فعالیت نموده و هورمون بیشتری را به بدن تزریق می کند. بنابر این داشتن خواب مناسب و البته منظم ، آنهم در ساعات معین ، برای نوجوانان هم ضروری بوده هم بسیار بر افزایش قدشان موثر است. بنابر این هرگز از این موضوع غافل نشوید.

داشتن یک خواب خوب در محیطی آرام برای هر فردی امری ضروری به نظر می رسد. این محیط را همواره برای خود ایجاد نمایید. پیش از خوابیدن از خوردن نوشیدنی های کافئین دار و انرژی زا دوری کنید تا به خواب شما لطمه ای نزد. هر تغییری در روال منظم خواب بر روی هورمون رشد بدن موثراست. تا جایی که می توانید بعد از انجام کارهای روزمره و درحالتی که بدنتان خسته است به خواب بروید. این خواب بدلیل خستگی بدن ، عمیق خواهد بود و در همین شرایط است که غده هیپوفیز برای ترشح هورمون رشد که باعث افزایش قد می شود ، فعالیت خود را آغاز می کند.

تغذیه مناسب جهت افزایش قد و ورزش

وجود یک رژیم و برنامه غذایی مناسب و کامل و تغذیه سالم ، برای تمامی افراد الزامی است. از لحظه تولد تا بیست سالگی ، ضروری نیز محسوب می شود . این دقیقا دوره ای است که صفحات رشد در بدن هنوز بسته نشده است.اگر دراین دوره تغذیه مناسب و طبق برنامه و البته سالم داشته باشند می توانند مطمئن باشندکه بر روی افزایش قدشان تاثیر مستقیم دارد. ضمن اینکه این برنامه غذایی برای سلامتی و تناسب اندام افراد نیز موثر است. این نکته نیز وجود دارد که اگر در سن نوجوانی تغذیه کامل و مناسب وجود داشته باشد ، حتی بیش از پتانسیل قدی رشد داشته و شاهد بلندی قد باشد.

یک رژیم غذایی مناسب بایستی تمامی موادی را که بدن به آنها احتیاج دارد ، داشته باشد. موادی مانند کلسیم ، پروتئین و ویتامین ها بخصوص ویتامین دی که برای افزایش قد بسیار موثر است . این گونه مواد غذایی را همیشه در اولویت برنامه غذایی خود داشته باشید.

مصرف ویتامین برای افزایش قد

ویتامین دی از مهمترین عنصرهایی است که می بایست در برنامه تغذیه فردی که می خواهد برای افزایش قد خود اقدام کند ، باشد. برای دریافت ویتامین دی کافیست در برابر نور آفتاب قرار گیرد. اما بدلیل پوشیده بودن بدن افراد در اغلب ساعات روز ، ویتامین دی زیادی را از نور آفتاب دریافت نمی کند. برای جبران این موضوع می توان از موادغذایی که به وفور این ویتامین را دارد استفاده نمود. موادی مانند لبنیا ، ماهی ، تخم مرغ و قارچ. این گونه مواد غذایی سرشار از ویتامین دی هستند و قادر هستند این کمبود را در بدن فرد جبران نمایند. این ویتامین برای استحکام و رشد استخوان ها دارای اهمیت بوده و یکی از دلایل موثر در افزایش قد خواهد بود و کمبودش در سنین بالا فرد را دچار مسائل عدیده ای خواهد کرد.

کربوهیدرات های موثر در بلندی قد

یکی دیگر از عناصر موثر در رشد استخوان و رشد نمودن عضله ها ، کربوهیدرات ها می باشند. استفاده از این عنصر در برنامه غذایی افراد ضروری است. بخصوص کسانی که می خواهند رشد قدی داشته باشند. برای دریافت بهتر کربوهیدرات ها می توان از برنج قهوه ای و لوبیا قرمز که منابع مهمی از کربوهیدرات هستند، استفاده نمود. بدن انسان می تواند با این دو نوع ماده غذایی ، میزان کربوهیدرات لازم بدن را بدست آورد. از دیگر مواردی که کربوهیدرات دارند می توان به سیب زمینی ، موز و سیب زمینی اشاره نمود. این مواد غذایی خوشمزه ضمن تامین این عنصر در بدن ، به رشد قدی فرد کمک به سزایی می کنند.

کلسیم مهم ترین عنصر

کلسیم نیز یکی دیگر از عنصرهایی است که متخصصین تغذیه جهت رشد و سلامتی افراد موثر می دانند. این عنصر از کودکی و دوران رشد گرفته تا زمان بزرگسالی برای بدن نیاز است. این عنصر مفید ، برای مستحکم کردن استخوان ها و به طبع رشدشان بسیار تاثیر گذار است. از جمله مواد غذایی که می تواند منبع سرشاری از کلسیم باشد می توان به لبنیات اشاره نمود که مصرف آن ضمن تامین کلسیم بدن ، در رشد قدی نیز موثر است. به این نکته توجه داشته باشید که با کمک منابع غذایی مناسب و عناصر موثر ، می توانید رشد استخوان ها و افزایش قد را در افراد تضمین نمود.

البته این نکته را نیز به یاد داشته باشید که برای داشتن یک برنامه غذایی مناسب بایستی با کارشناس تغذیه مشورت نموده تا طبق آزمایش های انجام شده ، برنامه غذایی کاملی را دریافت نمایید. افزایش قد و ورزش

 عنصر روی برای افزایش قد معجزه می کنند

یکی از مواد غذایی که در هیچ رژیم غذایی فراموش نخواهد شد ، استفاده از تخم مرغ است. زیرا این ماده غذایی ، سرشار از عنصر روی است که بسیار برای رشد قدی کودکان و نوجوانان موثر است. مطابق بررسی های انجام شده ، کوتاه بودن اکثر کودکان به جهت کم بودن این عنصر در بدن است. بنابراین نیاز است به حد کافی از این ماده غذایی موثر در برنامه غذایی کودکان استفاده نمود.

نوع و نحوه استفاده از مواد غذایی ، یکی از مهمترین عوامل موثر در رشد کودکان و افزایش قد در آن هاست. مدت هاست که در ژاپن با اصلاح نوع تغذیه ، باعث بالا رفتن میزان قد در افراد شوند و یا در هلند به جهت استفاده دائم و منظم شیر در برنامه غذایی شان ، از بلندترین افراد در جهان هستند. بنابر این می توان به سادگی با داشتن یک برنامه منظم و البته سالم برای بلند قد شدن برنامه ریزی کرد.

بیشتر بخوانید : ارتباط بلندی قد و جذابیت مردان

صاف نگه داشتن سر و بدن

در بسیاری مواقع پیش آمده است که وقتی پشت میز تحریر هستید و یا در حال مطالعه کتاب و یا انجام دادن تکلیف هستید ، کمر را خم نموده و در نهایت دچار کمر درد شوید. این خمیده بودن که تاثیر مستقیم بر روی ستون فقرات می گذارد ، شما را از هدفتان که بلندی قد است دور می کند و به طور طبیعی فرد را چندین سانتی متر کوتاه تر از قد واقعی نشان می دهد. بنابر این صاف نشستن و صاف نگاه داشتن سر و گردن و بدن ، برای بلندی قد موثر است. سعی کنید این گونه نشستن را تمرین نمایید.

برای تمرین این کار و صاف ماندن سر و بدن ، می توانید به نوع نشستن خود آگاه بوده و تمرین داشته باشید. خمیده نشستن یک عادت کهنه است که با تمرین مداوم می توان آنرا با صاف نشستن تغییر داد. همچنین به یاد داشته باشید می توانید در زمان راه رفتن سر را بالا نگاه داشته و شانه ها دائما به سمت عقب برده شده و پیاده روی کنید. اگر هنگام قدم زدن از گوشی همراه استفاده نکنید ، ضمن تمرکز بر بدن و حالت آن ، نیازی نیست که سرتان را خم نمایید.

از مطالعه کردن شروع کنید و در زمان کتاب خواندن تلاش کنید تا به صورت صاف نشسته و سر و گردن خود را صاف نگاه دارید.

نوشیدن آب برای حفظ ایمنی بدن

یکی از گزینه های موثر و مهم برای افزایش رشد و بلندی قد ، داشتن سیستم ایمنی قوی و سالم است که بیماری و ویروس ها را از بدن دور نگاه دارد. بدنی که سالم است ، روند طبیعی در مسیر رشد و سوخت و ساز خواهد داشت و در نهایت منجر به افزایش قد در فرد می شود. متخصصین بسیاری با تمرکز بر این موضوع و برنامه ریزی مشخص و معینی برای برنامه غذایی کودکان ، توانسته اند بدن کودک را از لحظه تولد دارای سیستم ایمنی قدرتمندی کنند. تا ضمن دوری از بیماری ها ، رشد منظم و رو به افزایشی را برایش رقم بزنند.

بیشتر بخوانید : آنچه در مورد قد کودکان می بایست بدانیم

در این برنامه های غذایی ، نوشیدن آب یکی از این عوامل است که پژوهشگران بسیاری آنرا توصیه کرده اند تا به کمک آن سموم از داخل بدن خارج شده و متابولیسم بدن کامل و طبیعی انجام شود و بدنی سالم با رشدی مناسب داشته باشیم. برای هر روز نیاز است بین شش تا هشت لیوان آب نوشیده شود. درجه این آب نباید خیلی سرد باشد که نه تنها برای بدن مفید نیست بلکه می توان به زیان بدن نیز باشد.

چه موانعی در مسیر افزایش قد وجود دارد؟

بر اساس تحقیقات انجام شده نیاز است تا نوجوانان بخصوص تا قبل از بیست سالگی که هنوز صفحات رشدشان بسته نشده و در حال رشد هستند ، از مصرف نوشیدنی های الکی و مصرف مواد مخدر دور نگاه داشته شوند. این مواد مضر تاثیر مستقیم در کند نمودن سیر صعودی رشد خواهند داشت .

از طرفی موادی که دارای استروئید وکافئین هستند نیز می توانند مانع رشد طبیعی در کودک و نوجوان شود. پرهیز از این نوع خوراکی ها می تواند در افزایش قد در دوران رشد موثر باشد.

سخن آخر راجع به دلایل موثر در افزایش قد و ورزش

در سایت زیبا رویان تلاش کرده ایم تا ضمن بررسی عوامل مثبت و منفی در رشد کودک و نوجوان و ترشح کامل و مناسب هورمون رشد در دوره رشدشان ، راه هایی که می تواند در افزایش قد موثر باشد را به شما معرفی نموده تا ضمن مطالعه آنها و البته مشاوره با کارشناسان و متخصصین در این زمینه ، با برنامه غذایی ، ورزشی و پزشکی مناسب به هدف خود برسید.

افزایش قد و ورزش

در این جا فروشگاه زیبارویان راه حلی برای درمان کوتاهی قد و افزایش قد تضمینی ارائه داده است

راه حل زیبارویان برای شما پکیج افزایش قد ۲۰۲۰ و پکیج افزایش قد طلایی

بیشتر بخوانید : دغدغه های افزایش قد

بیشتر بخوانید : آنچه باید در مورد قد انسان بدانیم

منبع : گوگل