جذب کلسیم در انسان

علل اصلی عدم جذب کلسیم در انسان

جذب کلسیم در انسان : مکمل مناسب و کافی کلسیم به حفظ رشد استخوان ، افزایش قد و در عین حال جلوگیری از پوکی استخوان و برخی بیماری های کمبود کلسیم نیز کمک می کند. با این حال ، در واقع ، همه قادر به جذب این ماده معدنی نیستند. سوال این است که علل اصلی جذب کم کلسیم چیست ؟

زیبارویان برای کمک به افزایش قد حداکثری دو پکیج افزایش قد ۲۰۲۰ و  پکیج افزایش قد طلایی را پیشنهاد می دهد.

اهمیت کلسیم برای سلامتی انسان

کلسیم یک ماده معدنی ضروری برای بدن است. اگرچه فقط ۱٫۵ تا ۲ درصد از وزن بدن را شامل می شود ، اما در فعالیت های سیستم ایمنی ، سیستم عصبی و سیستم عضلانی نقش مهمی ایفا می کند. بدن بسته به سن به شرح زیر نیاز به کلسیم دارد:

 

شیر منبع کلسیمشیر منبع کلسیم

ویتامین دی مورد نیاز برای کلسیمنمک بیش از حد مضر برای جذب کلسیم در انسان

 نیاز سن به کلسیم (میلی گرم در روز) | مقدار مورد نیاز جذب کلسیم در انسان

  • فرزندان ۴ – ۶ سال به ۶۰۰ میلی گرم
  • فرزندان ۷ – ۹ سال به ۷۰۰ میلی گرم
  • نوجوانان ۱۰ – ۱۸ سال به ۷۰۰ میلی گرم
  • بزرگسالان بزرگسالان ۱۹ – ۲۵ سال به ۷۰۰ میلی گرم

بیشتر بخوانید : عواملی که بر رشد قد کودکان تأثیر می گذارد چیست

مکمل کافی کلسیم به ما کمک می کند تا سالم بمانیم ، از رشد قد بهینه حمایت کرده و به بزرگسالان و سالمندان کمک می کند تا از بیماری های استخوانی و مفاصل دوری کنند. کلسیم یک ماده معدنی ضروری برای بدن است.

در مقابل ، کمبود کلسیم یا جذب ضعیف کلسیم منجر به مشکلات جدی سلامتی مانند ضعف جسمی ، بی اشتهایی ، درد پا ، گرفتگی و غیره خواهد شد ، کمبود طولانی مدت کلسیم یا طولانی مدت جذب ضعیف کلسیم باعث می شود کودکان از توقف رشد رنج ببرند ، باعث کوتاه تر شدن آن ها شده و باعث می شود استخوان های آنها به راحتی تغییر شکل یابد.

بزرگسالان (به ویژه افراد مسن ، زنان یائسه) که مبتلا به کمبود کلسیم هستند ، دچار نوراستن ، فراموشی ، نوسانات خلقی و تسریع در تخریب استخوان می شوند. کمبود کلسیم طولانی مدت می تواند باعث ایجاد یک سری بیماری ها از جمله پوکی استخوان ، فشار خون بالا در افراد مسن و هیپوکلسمی در هر سنی شود.

علل اصلی جذب ضعیف کلسیم چیست ؟ جذب کلسیم در انسان چرا انجام نمی شود ؟

جذب ضعیف کلسیم به این دلیل است که بدن قادر به جذب کلسیم موجود در مواد غذایی داخل خون نیست. براساس برخی مطالعات ، جذب ضعیف کلسیم یک بیماری جداگانه نیست بلکه نتیجه علل مختلف آن است:

 

ویتامین دی مورد نیاز برای کلسیم

 

به دلیل کمبود ویتامین D :

عاملی که تأثیر زیادی در پیشرفت سیستم اسکلتی به طور کلی و قد دارد کمبود ویتامین  D است. ماده مغذی است که نقش بسیار مهمی در کمک به بدن برای جذب همه ی کلسیم در روده ها می کند. بنابراین ، کمبود ویتامین D منجر به کاهش جذب کلسیم خواهد شد.

بیشتر بخوانید : تغذیه در دوران بارداری برای داشتن فرزند قد بلند

علاوه بر این ، برخی از مطالعات همچنین نشان داده اند که کمبود ویتامین D اغلب در افرادی که در معرض آفتاب اندک قرار دارند ، افرادی که پوست شان به طور طبیعی تیره است ، چاقی و … رخ می دهد و بیشتر در افرادی مشاهده می شود که میزان کمتری ویتامین D مصرف می کنند. ویتامین D نقش مهمی در کمک به بدن برای جذب کلسیم کل روده دارد.

به دلیل بیماری ها :

بیماری ها همچنین عامل ایجاد اختلال در جذب کلسیم است و همین امر باعث کاهش سطح کلسیم در بدن می شود. نه تنها بیماری های کلیوی و بیماری های دستگاه گوارش بلکه بسیاری از بیماری های دیگر می توانند مانع از جذب کلسیم مانند بیماری سلیاک ، کولیت ، پانکراسیت ، بیماری کرون و غیره شوند.

خوردن غذاهایی که حاوی اسید فیتریک و اسید اگزالیک هستند :

اگر اسید فیتریک به وفور در غلات و حبوبات کامل مشاهده شود ، اسید اگزالیک به وفور در سبزیجاتی مانند کلم ، لوبیای چینی ، اسفناج ، چغندرقند و غیره یافت می شود ، یونهای کلسیم با اسیدهایی مانند اسید فیتیک و اسید اگزالیک نمک های کلسیم نامحلول را تشکیل می دهند و این باعث می شود بدن کلسیم را جذب نکند. علاوه بر این ، لازم به ذکر است که اسید فیتریک و اسید اگزالیک در صورت مصرف شیر با آنها ، تأثیر جدی تری در جذب کلسیم خواهند داشت.

بیشتر بخوانید : میوه های سرشار از کلسیم به کودکان کمک می کنند قد بلند تر کنند

نمک بیش از حد مضر برای جذب کلسیم در انسان

عادت به خوردن غذاهای بیش از حد شور :

طبق توصیه های موسسه پزشکی آمریکا ، مردم فقط باید روزانه حدود ۱۵۰۰ میلی گرم نمک بخورند.

خوردن نمک زیاد باعث فشار خون بالا می شود ، باعث دفع مواد معدنی به ویژه کلسیم از طریق مجاری ادراری می شود.

در نتیجه ، مقدار کلسیم بدن به تدریج از بین می رود که منجر به کمبود کلسیم می شود.

بنابراین ، باید از عادت های بد خلاص شویم که مانع از جذب حداکثر کلسیم بدن می شود .

در ضمن افزایش مصرف غذاهای سرشار از کلسیم باعث ایجاد کلسیم کافی در بدن می شود.

هنگامی که کلسیم به اندازه کافی به بدن عرضه می شود ، نه تنها به ما در سالم ماندن کمک می کند بلکه باعث افزایش موثر قد ما نیز می شود.

بیشتر بخوانید :تغذیه برای رشد قد در دوران بلوغ

منبع : گوگل