علل کوتاهی قد کودکان

كودكان به علت كاهش كلسيم خطرات كوتاهي دارند

کوتاهی قد کودکان : کلسیم یکی از مواد معدنی اساسی برای رشد کودکان است. با این وجود ، مصرف بیش از حد مکمل کلسیم همیشه خوب نیست زیرا اضافه کلسیم بر بدن تأثیر منفی می گذارد و باعث می شود کودک قد کوتاهی داشته باشد.

چرا کلسیم اضافی باعث می شود کودکان از قد کوتاه برخوردار باشند؟

کلسیم یک عنصر بسیار مهم در زندگی انسان است و حدود ۱٫۵ تا ۲ درصد از وزن بدن را به خود اختصاص داده است که از این تعداد ۹۹ درصد در استخوانها ، دندانها ، ناخنهای پا و ناخنهای دست وجود دارد ، تنها ۱ درصد در خون ، در سازمان سلولی و مایعات خارج سلول وجود دارد.

کلسیم سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و در کشش سلول های عضلانی و در انعقاد شرکت می کند. علاوه بر این ، این ماده معدنی همچنین یکی از اجزای اصلی در تشکیل استخوان و دندان در کودکان خردسال است. کودکان که از کمبود کلسیم رنج می برند ، کمتر رشد دارند. آنها دندانهای با کیفیت ضعیف ، ناهموار و به شدت پوسیده دارند.

روند پیری زودرس استخوان باعث ایجاد نقایص استخوانی در کودکان خواهد شد

با این وجود ، تأمین بیش از حد کلسیم به بدن نیز اثرات منفی بر سلامتی دارد. هنگامی که بدن مقدار زیادی کلسیم دریافت می کند ، مقدار زیادی کلسیم در خون می تواند وارد استخوان ها شود ، که می تواند منجر به سفتی زودرس و محدودیت در رشد استخوان شود. پیری زودرس استخوان عامل خطر ایجاد یک سری نقایص استخوان در کودکان مانند انحنای ستون فقرات ، تپش عقب ، قفسه سینه صاف ، پاهای تعظیم و غیره است.

افزایش کلسیم باعث می شود کلیه ها به طور مداوم کار کنند تا دفع کلسیم از طریق ادرار افزایش یابد. در صورت ادامه این وضعیت ، به راحتی می تواند منجر به بیماری هایی مانند سنگ کلیه شود.

داشتن کلسیم زیاد مانع از روند جذب سایر ریز مغذی ها به ویژه آهن ، روی ، منیزیم ، فسفر و … می شود و باعث سوء تغذیه یا بیماری در کودکان می شود. اضافی کلسیم همچنین باعث اختلال در دستگاه گوارش ، از بین رفتن اشتها ، درد شکم ، یبوست مکرر می شود.

خستگی ، سرگیجه ، حالت تهوع ، تشنگی و تکرر ادرار … بارزترین علائم زیاد بودن کلسیم هستند. با این وجود ، برای به دست آوردن نتایج دقیق ، اگر سطح کلسیم در خون کودک زیاد باشد ، باید آزمایش های لازم انجام شود. در آن زمان پزشکان اقدامات لازم را انجام می دهند.

بیشتر بخوانید : غده هیپوفیز – مهمترین عامل رشد قد

چگونه مکمل کلسیم مناسب در کودکان داشته باشیم؟

والدین باید توجه داشته باشند که چه سنی در فرزندانشان برای مصرف مکمل کلسیم مناسب است

میزان کلسیم بدن با افزایش سن متفاوت است و در درجه اول به رشد استخوان در هر فرد بستگی دارد. طبق توصیه WHO ، میزان کلسیم مورد نیاز کودکان با مراحل زیر متفاوت خواهد بود:

کودکان زیر ۶ ماه به ۳۰۰ میلی گرم کودکان ۷ تا ۱۲ ماهه: ۴۰۰ میلی گرم در روز؛

کودکان از ۱ تا ۳ سال: ۵۰۰ میلی گرم در روز؛

کودکان از ۴ تا ۶ سال: ۶۰۰ میلی گرم در روز؛

کودکان ۷ تا ۹ ساله: ۷۰۰ میلی گرم در روز؛

کودکان ۱۰ ساله: ۱۰۰۰ میلی گرم در روز؛

افراد ۱۱ تا ۲۴ ساله: ۱۲۰۰ میلی گرم در روز کلسیم در روز نیاز دارند.

بیشتر بخوانید : مراقبت از فرزند

امن ترین راه برای مصرف مکمل

امن ترین راه برای مصرف مکمل کلسیم در کودکان تقویت مواد غذایی حاوی مقادیر بالای مواد معدنی مانند میگو ، خرچنگ ، ماهی ، میگو کوچک ، کلم بروکلی وغیره است. به گفته برخی از متخصصان ، والدین نباید اجازه دهند فرزندانشان از مکمل های کلسیم استفاده کنند. در عوض ، آنها باید به فرزندانشان اجازه دهند از مکمل های غذایی که حاوی نانوذرات کلسیم است ، استفاده کنند.

نانوذرات کلسیم ، فرم کاملاً جدیدی از کلسیم ، طبق فناوری نانو بیوتکنولوژی پیشرفته تهیه شده است. به لطف ابعاد کوچک ، به خوبی حلالیت دارد. بنابراین ، به سرعت از طریق غشای روده جذب می شود و حداکثر مقدار کلسیم از روده وارد خون می شود. اضافی کلسیم وجود ندارد که منجر به یبوست و سنگ کلیه شود.

در نتیجه ، کلسیم نانوذره برای استفاده طولانی مدت بی خطر است. کلسیم نانومتر به تقویت سیستم اسکلتی ، افزایش قد سریع و جلوگیری از راش و پوکی استخوان کمک می کند.

 

فروشگاه زیبارویان راه حلی برای درمان کوتاهی قد کودکان و افزایش قد تضمینی ارائه داده است.

راه حل زیبارویان برای مراقبت بیشتر از فرزند ان و بزرگسالان پکیج افزایش قد ۲۰۲۰ و  پکیج افزایش قد طلایی برای افزایش قد تمامی افراد

منبع : گوگل