عامل رشد قد

غده هیپوفیز – مهمترین عامل رشد قد

غده هیپوفیز جزو غدد درون ریز است که به تنظیم عملکردهای مختلف بدن کمک می کند. به طور خاص ، این غده قادر به تولید هورمون رشد برای ارتقاء حداکثر رشد قد است.

نقش غده هیپوفیز در رشد قد

غده هیپوفیز ، که در پایه مغز قرار دارد و برآمدگی های زیر مغز را نشان می دهد ، دارای ابعاد فوق العاده کوچک است (وزن آن تنها ۰٫۵ گرم است). بسیاری از غدد درون ریز بدن مانند غده تیروئید ، غده فوق کلیوی ، غده تولید مثلی و غیره را تنظیم می کند ، به خصوص هورمون رشد GH تولید می کند.

بیشتر بخوانید : چه زمانی شروع به کوچک شدن خواهیم کرد؟

غده هیپوفیز باعث بیشتر شدن هورمون رشد می شود

هنگامی که غده هیپوفیز به طور عادی عمل می کند ، هورمون رشد زیادی را ترشح می کند ، به خصوص در هنگام خواب (از ساعت ۱۰ صبح تا ۱ بعد از ظهر). هورمون رشد بر بیشتر بافتهای بدن تأثیر می گذارد ، تعداد و اندازه سلول ها را افزایش می دهد و اندازه اعضای بدن را افزایش می دهد.

در عین حال ، هورمون رشد باعث تحریک رشد بافت های غضروفی در اپی فیزها می شود و دیافیزها را طولانی تر می کند. همچنین بافتهای غضروفی نرم تر شروع به توسعه و کار می کنند و به جلوگیری از آرتروز و سایر بیماری های استخوانی کمک می کنند.

بنابراین ، هورمون رشد ، رشد بافت استخوان را کنترل می کند ، تعادل مناسب ماهیچه ها و بافت های چربی را حفظ می کند و باعث افزایش قد کودکان و نوجوانان می شود.

علاوه بر این ، غده هیپوفیز تعامل بین هورمون رشد و سوماتومدین در متابولیسم پروتئین را ایجاد می کند تا رشد غضروف و رشد بدن را ارتقا بخشد و ترکیب سولفات را در غضروف ها تحریک کند. به طور همزمان ، تحت تأثیر هورمون رشد ، از لیپیدها برای ایجاد انرژی لازم برای صرفه جویی در پروتئین ها برای رشد بدن و تحریک حداکثر رشد قد استفاده می شود.

کودکان مبتلا به نارسایی هیپوفیز کوتاه خواهند بود

غده هیپوفیز غده ای است که وظیفه کنترل و تنظیم رشد و نمو بدن را بر عهده دارد. بنابراین ، هنگامی که کودکی از نارسایی هیپوفیز رنج می برد ، غده هیپوفیز وی ترشح هورمون رشد را کاهش می دهد و رشد قد او با همسالانش بسیار متفاوت خواهد بود.

کودکان با نارسایی هیپوفیز کوتاهتر از همسالان خود خواهند بود

نارسایی هیپوفیز غالباً مترقی است. بنابراین باعث فرسودگی ، تولید ناکافی هورمون رشد ، مشکلات در تنظیم تراکم استخوان ، کاهش حجم عضلات و تغییر در متابولیسم گلوکز و چربی می شود.

بدن نمی تواند عوامل خاص خود را برای تحریک رشد بافت های غضروفی در اپی فیزها ایجاد کند ، بنابراین بافت های غضروف زودرس تخریب می شوند. در آن زمان اپیفیز و دیافیزسها با هم ادغام شده و استخوانها دیگر رشد نمی کنند. این به وضوح از طریق مراحل رشد بدن نشان داده شده و در طول زندگی حفظ می شود.

بیشتر بخوانید : مراقبت از فرزند

بیشتر افراد دارای نارسایی هیپوفیز دارای قد بسیار محدودی هستند.

علاوه بر این ، هنگامی که کودک از نقص هیپوفیز رنج می برد ، غده هیپوفیز نتواند هورمون رشد را آزاد کند. بدن نمی تواند هورمون تولید مثل کافی در اندام های تولید مثل را ترشح کند. در نتیجه ، کودک رشد خود را متوقف می کند ، هیچ بیان جنسی ندارد و نابارور است. اگر نارسایی هیپوفیز به موقع درمان نشود ، کودک رشد نخواهد کرد و بالغ نمی شود.

نارسایی هیپوفیز باید در اسرع وقت درمان شود وگرنه باعث عدم رشد قد می شود

به گفته متخصصان ، اگر به دلیل آسیب دیدگی ، آسیب دیدگی شدید در سر ، تومور مغز یا عفونت مننژوکوک و انسفالیت از نارسایی هیپوفیز رنج می برید ، برای برطرف کردن تومور مغز خود نیاز به یک عمل جراحی دارید تا فضای عادی غده هیپوفیز را برگرداند ، هورمون رشد کافی و پشتیبانی کافی ایجاد کند.

اما اگر كودك از نارسایی مادرزادی هیپوفیز و از بین رفتن عملکرد هیپوفیز رنج می برد ، باید سریعاً با هورمون رشد از منابع خارجی تغذیه شود تا رشد قد را تحریک كند. این درمان باید در اسرع وقت انجام شود زیرا تحریک رشد قد توسط هورمون رشد از منابع خارجی به دوره های خاصی احتیاج دارد.

مکمل هورمون رشد

مکمل هورمون رشد از منابع خارجی باید قبل از سن بلوغ انجام شود ، ترجیحاً از ۴ تا ۵ سال و زیر ۱۳ سال باشد. اگر این ” زمان طلایی ” از دست برود ، غضروف و استخوان های غیر تحریک شده کودک متوقف می شود. در نتیجه ، استفاده از هورمون رشد دیگر مؤثر نیست. این بدان معنی است که بازگشت بلوغ به کودک غیرممکن است و ناباروری برای همیشه است.

بیشتر بخوانید : روش زندگی برای افزایش قد

غده هیپوفیز یک عامل بسیار مهم برای رشد بدن است ، خصوصاً در روند رشد قد کودک. علاوه بر این ، همچنین یک عامل تعیین کننده برای کمک به کودک است که در گذر زمان قد ایده آل داشته باشد.

دانشمندان یک مکمل رشد موثر مؤثر قرص افزایش قد لایف سنس ایجاد کرده اند که مورد اعتماد مصرف کنندگان در سراسر جهان است. این قرص افزایش قد مکمل فوق العاده رشد قد در جهان است که بر اساس فرمول تلفیقی بین طب شرق و غرب ترکیب و تهیه می شود.

این ترکیب از ترکیبات گیاهی می تواند به غده هیپوفیز در روند ترشح بیشتر هورمون های رشد کمک کند ، بنابراین رشد سریع قد را تحریک می کند. به این ترتیب ، کودکان می توانند در سن بلوغ خود به حداکثر قد برسند.

فروشگاه زیبارویان راه حلی برای درمان کوتاهی قد و افزایش قد تضمینی ارائه داده است.

راه حل زیبارویان برای مراقبت بیشتر از فرزند ان و بزرگسالان پکیج افزایش قد ۲۰۲۰ و  پکیج افزایش قد طلایی برای افزایش قد تمامی افراد

منبع : گوگل