قد کوتاه ترین افراد

قد کوتاه ترین افراد در کدام کشورها می باشند ؟

قد کوتاه ترین افراد : درعصر جدید و شرایطی که در آن زندگی می کنیم و سبک زندگی شهری، همچنین عواملی مانند استفاده از فست فودها و هورمون ها ، کمتر شدن فعالیت بدنی و نداشتن تغذیه صحیح و کامل ، جنگ و فقری که مسائل زیادی را با خود می آورد ، باعث شده است که کوتاهی قد در جوامع بسیار دیده شود.

در این میان در یکسری از کشورها علیرغم موضوع ژنتیک، این مسائل بر شدت کوتاه شدن قد جمعیت آن منطقه نیز تاثیری مستقیم گذاشته است.

بر اساس نظر متخصصین و پزشکان در خصوص علت های کوتاهی قد ، عوامل موثر در آن را می توان ژنتیک و وراثت و الگوهای غلط تغذیه نام برد. باید متذکر شد که الگوی کامل و استاندارد مشخصی از بابت قد در جهان وجود ندارد اما مطابق با مشخصه های میانگینی که در جهان وجود داشته است به مرور زمان ، استاندارد حدودی را برای هر یک از مناطق تعیین کرده اند که همگی متغیر می باشد.

بیشتر بخوانید : آیا بدن سازی بر کوتاهی قد موثر است ؟

قد کوتاه در جهان

این آمار میانگین قدی بدست آمده به طور معمول مربوط به متوسط قد بزرگسالان آن منطقه اعم از زنان و مردان می باشد و بر اساس همین استانداردی که به صورت قراردادی شکل گرفته است ، زنانی که از ۱۴۹ سانتی متر کوتاه تر هستند کوتاه قد به حساب می آیند و در خصوص مردان اگر از ۱۶۲ سانتی متر کمتر باشند کوتاه قد هستند.

البته در مناطقی مانند اروپا که به صورت ژنتیکی خود جمعیتی قد بلند دارند این استاندارد کمی متفاوت بوده و در مورد زنان کمتر از ۱۵۷ و در مورد مردان کمتر از ۱۷۰ را کوتاه قد می دانند.

مطابق با بررسی های پزشکی در دنیا ، تغذیه ی ناصحیح و نا سالم در دوره رشد می تواند یکی از موثرترین عوامل د رکوتاه شد قد در سنین بزرگسالی باشد. البته نکته بسیار با اهمیت آن است که کوتاهی و بلندی قد در ابتدا به موضوع ژنتیک در افراد باز می گردد که به طور ارئی از والدین خود دریافت می کنند.

بیشتر بخوانید : عوامل موثر در رشد و تکامل کودک

تمامی عوامل ذکر شده نشان دهنده این موضوع هستند که امروزه افرادی کوتاه قد تر از جمعیت قبل خود دیده می شوند. در این جا به بررسی کشورهایی که دارای میانگین قدی کوتاهی هستند می پردازیم.

۱- کشور بولیوی قد کوتاه ترین افراد

مردم کشور بولیوی دارای میانگین ۱۵۰٫۵ سانتی متر در میان مردان و زنان می باشند که به عنوان کوتاه ترین مردم در دنیا شناخته می شوند. در این کشور کودکان به دلیل فقر غذایی و سوء تغذیه ای که دارند نمی توانند رشد طبیعی قد ( افزایش قد )را داشته و کوتاه قد می مانند. در کشورهایی مانند کانادا و بلژیک در حال انجام تحقیقات و اصلاحاتی در خصوص کوتاهی قد مردم بولیوی هستند. در حال حاضر در کشور بولیوی دختران دارای قد کوتاه تری نسبت به پسرها هستند.

۲- کشور اندونزی

بعد از کشور بولیوی ، مردم اندونزی نیز از قد کوتاه ترن افراد در دنیا به خصوص در میان کشورهای آسیایی محسوب می شوند. میانگین قد این افراد ۱۵۱ سانتی متر است . در اندونزی نیز موضوع اصلی کوتاهی قد به سوء تغذیه در این کشور باز می گردد. اکنون در کشورهای در حال توسعه، تغذیه ی نامناسب کودکان از بزرگ ترین مساله کشورهاست . این موضوع توسط سازمان یونیسف در حال بررسی و اصلاحات تغذیه ای می باشد.

۳- کشور فیلیپین قد کوتاه ترین افراد

فیلیپین نیز یکی دیگر از کشور آسیایی است که دارای مساله ی کوتاهی قد می باشد. میانگین قدی در این کشور برای مردان و زنان ، ۱۵۶ سانتی متر می باشد. شاید دلیل مشترک همه این کشورها نداشتن یک برنامه غذایی مناسب بوده و از سوء تغذیه به شدت رنج می برند همین امر باعث کوتاه بودن قد افراد می شود.

۴- کشور سریلانکا

در کشور سریلانکا در سنین بزرگسال مردان و زنان ، میانگین قدی معادل ۱۵۶٫۵ سانتی‌متر است. این امر بدیهی است که قد مردم سریلانکا متناسب با برنامه تغذیه مناسب آن ها در دوران کودکی است و به طبع با آن ارتباط مستقیمی دارد. اما مطابق تحقیقات ژنتیکی انجام شده توسط کارشناسان ، این طور نشان می دهد که در سال های اخیر با توجه به اصلاح تغذیه در کودکان و داشتن برنامه مناسب غذایی باز جهشی در رشد قدی آنان ایجاد نشده است. البته این روشن است که تنها تغذیه در این امر تاثیر گذار نیست بلکه عوامل فرهنگی و محیط نیز می تواند امری بسیار مهم و تاثیرگذار باشد.

۵- کشور پرو

کشور پرو در آمریکای جنوبی یکی از کوتاه ‌قدترین کشورهای آن منطقه می باشد که میانگین قد در میان مردان و زنان آن ها ۱۵۷٫۵ سانتی‌متر می باشد. در این کشور اغلب کودکانی که دارای تغذیه ی نامناسب هستند و سبد غذایی کاملی ندارند عمدتا در قسمت های جنگلی و یا کوهستانی زندگی می کنند. عواملی همچون بیماری ها و مسائل فرهنگی و یا قحطی های پیش آمده دراین کشور باعث شده است که کوتاهی قد در این کشور ریشه دار شود. یکی از دلایل عمده فقر در کشور پرو ، پراکندگی جمعیت در این کشور است که مانع ارائه خدمات کامل درمانی و یا غذایی به کودکان می شود. عمدتا کودکان در مدارس از  این موضوع محروم هستند.

۶- کشور هند

شاید نام کشور هند در میان کوتاه ترین مردم جهان تعجب برانگیز باشد زیرا در اکثر فیلم های ارائه شده توسط این کشور، بازیگران دارای قدی بلند و تنومند هستند. اما در حقیقت میانگین قدی در هند برای مردان و زنان ۱۵۸ سانتی متر است. نکته قابل توجه این است که این کشور روش ها و گام های را برای اصلاح این مساله برداشته است و در حال تحقیق و بررسی و اصلاح رشد قد ی در هند می باشد. وجود مسائل فرهنگی و محیطی توانسته است تا کنون تاثیرات منفی زیادی را بر رشد قد کودکان ایجاد نماید. در کشور هند یکی از بیماری های شایع در میان کودکان ، داشتن کم خونی است. با این حال این کشور وضعیت مناسب تری نسبت به دیگر کشورهای در حال توسعه دارد.

۷- کشور ویتنام

در ویتنام نیز متوسط قد بین مردان و زنان  ویتنامی ها تقریبا ۱۵۸٫۵ سانتی‌متر می باشد. در این کشور مدت های مدیدی است که برای اصلاح رشد قدی اقدامات تحقیقاتی شروع شده است اما به دلیل وجود مساله سوء تغذیه ، این اصلاحات به خوبی پیش نمی روند. از طرفی پراکندگی جمعیت در این منطقه بسیار زیاد است به خصوص در مناطق کوهستانی این مساله بیشتر به چشم می خورد. البته از سوی سازمان هایی ، اقداماتی برای کودکان انجام می شود مانند توزیع رایگان شیر برای کودکانی که در مناطق دورافتاده ی کوهستانی زندگی می کنند.

۸- کشور مالزی

میانگین قد در کشور مالزی در میان مردان و زنان ۱۵۹ سانتی‌متر می باشد که متاسفانه در این کشور هم عمده مساله سوء تغذیه می باشد. در این کشور کودکان لاغر بسیاری به چشم می خورد و قد بسیاری از آن ها حتی از میانگین قدی و استاندارد در مالزی نیز کمتر است . مالزی با داشتن عواملی مانند عدم وجود بهداشت مناسب ، بیماری ها و نبودن آب سالم و همچنین نداشتن وضعیت مناسب مسکن و زندگی ، در زمره ی کوتاه قدترین مردم در دنیا قرار گرفته است.

۹- کشور عراق

در عراق نیز میانگین قدی در افراد ۱۶۰ سانتی متر است. البته در این کشور تلاش ها و تحقیقات بسیاری از سوی سازمان بهداشت و تغذیه صورت گرفته است تا اصلاح قد را اجرایی نمایند. اما عوامل بسیاری مانند جنگ و نداشتن تغذیه ی مناسب نتوانسته است تاثیرات عمیق و مثبتی بر این روند ایجاد نماید. در نسل بعد از جنگ به دلیل کمبود مواد غذایی ، میانگین قدی عراقیان کمتر از استاندارد آن کشور شد.

۱۰- کشور نیجریه

در نیجریه میانگین قد ۱۶۱ سانتی متر است که با وجودی که در میان سایر کشورها از بلندی قد بهتری برخوردار است اما هنوز با استاندارد جهانی فاصله دارد. در این کشور نیز سوء تغذیه از جمله عوامل مهم و موثر در کوتاهی قد می باشد که تا کنون نتوانسته اند آن را اصلاح نمایند.

 

در این جا فروشگاه زیبارویان راه حلی برای درمان کوتاهی قد و افزایش قد تضمینی ارائه داده است.

راه حل زیبارویان برای شما پکیج افزایش قد ۲۰۲۰ و پکیج افزایش قد طلایی

منبع : گوگل