کمبود كلسيم خطر كوتاهي قد دارند

كودكان به علت کمبود كلسيم خطر كوتاهي قد دارند

کمبود كلسيم خطر كوتاهي قد دارند : یکی از مواد معدنی اساسی برای رشد کودکان است. با این حال ، مصرف بیش از حد مکمل کلسیم همیشه خوب نیست زیرا اضافی کلسیم بر بدن تأثیر منفی می گذارد و باعث می شود کودک بعدا قد کوتاهی داشته باشد.

چرا اضافی کلسیم باعث می شود کودکان از قد کوتاه برخوردار باشند؟

کلسیم یک عنصر بسیار مهم در زندگی انسان است و حدود ۱٫۵ تا ۲ درصد از وزن بدن را به خود اختصاص داده است که از این تعداد ۹۹ درصد در استخوانها ، دندانها ، ناخنهای پا و ناخنها وجود دارد ، تنها ۱ درصد در خون ، در سازمان سلولی و مایعات خارج سلول وجود دارد.

زیبارویان برای کمک به افزایش قد حداکثری دو پکیج افزایش قد ۲۰۲۰ و  پکیج افزایش قد طلایی را پیشنهاد می دهد

کلسیم سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و در کشش سلول های عضلانی و در انعقاد شرکت می کند. علاوه بر این ، این ماده معدنی همچنین یکی از اجزای اصلی در تشکیل استخوان و دندان در کودکان خردسال است. کودکان که از کمبود کلسیم رنج می برند ، رشد کندی دارند. آنها دندانهای با کیفیت ضعیف ، ناهموار و پوسیده دارند.

روند پیری زودرس استخوان باعث ایجاد نقایص استخوانی در کودکان خواهد شد

با این وجود ، تأمین بیش از حد کلسیم به بدن نیز اثرات منفی بر سلامتی دارد. هنگامی که بدن مقدار زیادی کلسیم دریافت می کند ، مقدار زیادی کلسیم در خون می تواند وارد استخوان ها شود ، که می تواند منجر به محدودیت در رشد استخوان شود. این موضوع باعث می شود که کودکان قد بلندتر نشوند و از همسالان خود کوتاه تر شوند. پیری زودرس استخوان عامل خطر ایجاد یک سری نقایص استخوان در کودکان مانند انحنای ستون فقرات ، تپش عقب ، قفسه سینه صاف ، پاهای زاویه دار و غیره است.

بیشتر بخوانید : ۳۰ تمرین مفید برای افزایش قد

افزایش کلسیم باعث می شود کلیه ها به طور مداوم کار کنند تا دفع کلسیم از طریق ادرار افزایش یابد. در صورت ادامه این وضعیت ، به راحتی می تواند منجر به بیماری هایی مانند سنگ کلیه شود. داشتن کلسیم زیاد مانع از روند جذب سایر مواد مغذی ، به ویژه آهن ، روی ، منیزیم ، فسفر می شود و باعث سوء تغذیه یا بیماری در کودکان می شود. اضافی کلسیم همچنین باعث اختلال در دستگاه گوارش ، از بین رفتن اشتها ، درد شکم ، یبوست مکرر می شود.

خستگی ، سرگیجه ، حالت تهوع ، تشنگی و تکرر ادرار … بارزترین علائم اضافی کلسیم هستند. با این وجود ، برای به دست آوردن نتایج دقیق ، اگر سطح کلسیم در خون کودک زیاد باشد ، باید آزمایش های لازم انجام شود. در آن زمان پزشکان اقدامات لازم را انجام می دهند.

کمبود كلسيم خطر كوتاهي قد دارند
کمبود كلسيم خطر كوتاهي قد دارند

 

چگونه مکمل کلسیم مناسب در کودکان داشته باشیم ؟

والدین باید توجه داشته باشند که سن فرزندانشان برای مصرف مکمل کلسیم مناسب است

میزان کلسیم بدن با افزایش سن متفاوت است و در درجه اول به رشد استخوان در هر فرد بستگی دارد.

بیشتر بخوانید : ورزش بر رشد قد تأثیر می گذارد

طبق توصیه WHO ، میزان کلسیم مورد نیاز کودکان با مراحل زیر متفاوت خواهد بود:

کودکان زیر ۶ ماه به ۳۰۰ میلی گرم کلسیم در روز نیاز دارند.

کودکان ۷ تا ۱۲ ماهه: ۴۰۰ میلی گرم در روز؛

کودکان از ۱ تا ۳ سال: ۵۰۰ میلی گرم در روز؛

کودکان از ۴ تا ۶ سال: ۶۰۰ میلی گرم در روز؛

کودکان ۷ تا ۹ ساله: ۷۰۰ میلی گرم در روز؛

کودکان ۱۰ ساله: ۱۰۰۰ میلی گرم در روز؛

افراد ۱۱ تا ۲۴ ساله: ۱۲۰۰ میلی گرم در روز.

بیشتر بخوانید : مکمل کلسیم کودکان در زمستان

کلسیم نانومتر

امن ترین راه برای مصرف مکمل کلسیم در کودکان تقویت مواد غذایی حاوی مقادیر معدنی زیاد مانند میگو ، خرچنگ ، ​​ماهی ، میگو کوچک ، کلم بروکلی و غیره است. کلسیم بیش از حد از مصرف مواد غذایی دفع می شود. به گفته برخی از متخصصان ، والدین نباید اجازه دهند فرزندانشان از مکمل های کلسیم استفاده کنند. در عوض ، آنها باید به فرزندانشان اجازه دهند از مکمل های غذایی که حاوی نانومتر کلسیم است ، استفاده کنند.

نانومتری کلسیم ، فرم کاملاً جدیدی از کلسیم ، طبق فناوری نانو پیشرفته تهیه شده است. به لطف ابعاد میکرو فوق العاده (<60 متر) ، محلول خوبی دارد. بنابراین ، به سرعت از طریق غشای روده جذب می شود و حداکثر مقدار کلسیم از روده وارد خون می شود. اضافی کلسیم وجود ندارد که منجر به یبوست و سنگ کلیه شود. در نتیجه ، کلسیم نانومتر برای استفاده طولانی مدت بی خطر است. کلسیم نانومتر به تقویت سیستم اسکلتی ، افزایش قد سریع و جلوگیری از راش و پوکی استخوان کمک می کند.گوگل