چگونکی کوتاهی قد کودکان

هفت دلیل که کودکان نمی توانند قد بلند شوند

چگونگی کوتاهی قد کودکان : رشد قد انسان تحت تأثیر چهار عامل شامل ژنتیک ، تغذیه ، ورزش ، خواب و محیط زندگی قرار دارد. در بین این عوامل ، ژنتیک تنها ۲۳٪ از رشد قد انسان را تعیین می کند.

 

خواب نامناسب مضر برای افزایش قد

این بدان معناست که اگر والدین توجه کافی به مکمل های غذایی فرزندان خود داشته باشند ، فرزندان خود را ترغیب به ورزش و مراقبت از خواب درست از سنین جوانی کنند ، فرزندان می توانند در آینده کاملا سلامت  بلند قد باشند. با این حال ، برخی از عادات زیر ممکن است دلیل عدم رشد در کودکان باشد.

 

زیبارویان برای کمک به افزایش قد حداکثری دو پکیج افزایش قد ۲۰۲۰ و  پکیج افزایش قد طلایی را پیشنهاد می دهد.

 

ورزش کمک کننده به رشد قد

 

عدم ورزش مکرر

ورزش نه تنها برای سلامتی مفید است بلکه در تولید هورمون رشد نیز تأثیر بسزایی دارد. به طور خاص ، هنگام ورزش ، اندام های بدن بهتر عمل می کنند و جذب مواد غذایی نیز مؤثرتر است ، از این طریق از رشد قد بهتر حمایت می شود. با این حال ، همه عادت ندارند که ورزش کنند و این یکی از دلایلی است که باعث افزایش قد نمی شوند.

والدین باید کودکان را تشویق کنند که مرتباً ورزش کنند. ورزش هایی که برای رشد قد موثرند از جمله بسکتبال ، والیبال ، فوتبال ، شنا ، پیاده روی ، دویدن و غیره مناسب است.

بیشتر بخوانید : غذایی که برای رشد قد مناسب نیست

کمتر در معرض نور خورشید قرار می گیرد

بدن به ویتامین D احتیاج دارد تا کلسیم بتواند به استخوان ها برسد. در ضمن ، فراوان ترین و بی خطرترین منبع ویتامین D ، نور خورشید است. به گفته Science Daily ، کمتر قرار گرفتن در معرض نور خورشید همچنین در ایجاد پوکی استخوان نقش دارد.

به ویژه ، اگر ویتامین D در بدن کمبود داشته باشد ، روی جذب کلسیم بدن نیز تأثیر منفی می گذارد ، که به نوبه خود منجر به رشد کم قد خواهد شد. بنابراین ، کودکان باید در حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در روز قبل از ساعت ۸ صبح در معرض نور خورشید قرار بگیرند.

 

خواب نامناسب مضر برای افزایش قد

 

تا دیروقت بیدار ماندن مضر برای رشد قد

هورمون رشد بیشتر شب هنگام از ساعت ۱۱:۰۰ تا ۱:۰۰ صبح ترشح می شود در حالی که کودکان در خواب عمیق هستند.

بنابراین ، بیدار ماندن بیش از حد باعث کاهش سطح هورمون رشد می شود که این امر به طور قابل توجهی بر رشد قد تأثیر می گذارد. شما باید مطمئن باشید که فرزندان شما قبل از ساعت ۱۰ شب به رختخواب می روند و ۸ ساعت در روز می خوابند.

بیماری و چگونگی کوتاهی قد کودکان

بیماری های کلیوی ، بیماری های غدد درون ریز مانند پرکاری تیروئید ، اختلال در غدد جنون و … بیماری هایی هستند که می توانند بر استخوان ها تأثیر بگذارند و به دلیل کمبود کلسیم مانع سلامت استخوان ها شوند. علاوه بر این ، بیماری ها بر جذب مواد مغذی استخوان ها تأثیر می گذارند و از این طریق بر کوتاهی قد تأثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید : تاثیر چاقی بر رشد قد | چاقی چگونه بر رشد قد تأثیر می گذارد

مصرف غذاهای پرچرب

غذاهای پرچرب نه تنها باعث می شوند کودکان بیشتر در معرض چاقی و بیماری های قلبی عروقی قرار گیرند بلکه سطح ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای رشد قد را کاهش می دهند.

بنابراین ، والدین می توانند به جای اینکه غذاهای پرچرب را به بچه ها بخورند ، غذاهای غنی از پروتئین و غذاهای غنی از کلسیم مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ ، شیر ، قارچ ، لوبیا را برای تأمین انرژی کودکان به کودکان و کمک به رشد قد آنها کمک کنند.

 

نوشابه مضر برای رشد و سلامت بدن

نوشابه های گازدار

مطالعات نشان داده است که نوشابه های گازدار حاوی قند و شیرین کننده مصنوعی زیادی هستند ، بنابراین نوشیدن زیاد نوشابه های گازدار بر سلامت استخوان و رشد استخوان ها تأثیر می گذارد.

به طور خاص ، گازهاای موجود در نوشابه های گازدار باعث کاهش جذب کلسیم می شوند. به همین دلیل حدود ۶۰٪ از افرادی که غالبا نوشابه های گازدار می نوشند ، از رشد ضعیف استخوان و رشد مفصل برخوردار هستند.

محققان معتقدند نوشابه های گازدار نه تنها جذب کلسیم بدن را کاهش می دهد بلکه به دلیل سطح اسید فسفریک حداقل مقدار کلسیم مورد نیاز بدن را نیز از بین می برند.

بنابراین ، برای این که مکمل بدن با ویتامین های ضروری برای کمک به رشد قد بهتر باشد ، کودکان باید به جای نوشابه های گازدار ، مقدار زیادی آب یا آب میوه بنوشند.

بیشتر بخوانید : پروتئین و تأثیر بر رشد انسان

غذاهای پر قند و چگونگی کوتاهی قد کودکان

غذاهای حاوی قند زیاد می تواند خطر چاقی را افزایش داده و تعداد مواد مغذی نامناسب موجود در بدن را افزایش دهد و این باعث کاهش جذب کلسیم و ویتامین D می شود ، بنابراین والدین نباید اجازه دهند کودکان بطور مکرر غذاهای پر قند مصرف کنند.

سبزیجات و میوه های سبز به منظور تکمیل مواد مغذی لازم بدن برای رشد قد مناسب هستند.

منبع : گوگ