هورمون رشد

هورمون رشد و تأثیرات آن بر قد کودکان

هورمون رشد یکی از عواملی است که قد ما را بسیار تحت تأثیر قرار می دهد. با این حال ، این هورمون چیست؟ چگونه می توان آن را به طور طبیعی بیشتر تولید کرد؟ این مقاله بیشتر توضیح خواهد داد.

هورمون رشد چیست؟

در پایه مغز ، غده درون ریز به نام غده هیپوفیز وجود دارد که در زیر مغز وجود دارد. گرچه غده هیپوفیز نسبتاً کوچک است (وزن آن تنها ۰٫۵ گرم است) ، اما عملکردهای مهم بسیاری دارد. به خصوص هورمون رشد (به طور خلاصه GH) تولید می کند.

هورمون (GH) همچنین به نام هورمون سوموتروپیک (SH) یا سوماتوتروپین گفته می شود. هورمون رشد (GH) یک پروتئین تک زنجیره ای از ۱۹۱ اسید آمینه با اندازه مولکولی ۲۲،۰۰۵ است. این هورمون هورمونی اصلی است که تمام اندام ها و عملکردهای بدن را کنترل می کند. هورمون رشد تبدیل غذاها به انرژی را تقویت می کند ، سنتز پروتئین را تقویت می کند ، تقسیم سلولی را تحریک می کند ، اندازه سلول را افزایش می دهد و رشد استخوان را تحریک می کند.

بیشتر بخوانید : غده هیپوفیز – مهمترین عامل رشد قد

هورمون رشد هورمونی اصلی است که تمام اندام ها و عملکردهای بدن را کنترل می کند

در كودكان ، اگر هورمون رشد كمتر از حد طبيعي ترشح شود ، بر تقسيم سلول تأثير مي گذارد ، تعداد و اندازه سلول ها را كاهش مي دهد ، باعث مي شود كودكان آهسته رشد كرده و دچار کوتاهی قد شوند. بر اثر کمبود هورمون رشد ، کودکان معمولاً علائم واضحی از قبیل کم مو ، خستگی ، چاقی ، بلوغ تاخیری ، قد کوتاه در مقایسه با همسالان خود و غیره دارند. برعکس ، اگر این هورمون بیش از حد ترشح شود ، کودکان قد بلندتر خواهند بود. اما برای به دست آوردن نتایج دقیق ، آزمایش های پزشکی به درخواست پزشک انجام می شود.

آیا برای افزایش قد در کودکان باید از داروهای هورمون رشد استفاده کرد؟

امروزه با پیشرفت علم ، داروهای هورمون رشد توسط فناوری نوترکیب DNA تولید شده است. آنها فقط در موارد خاص برای درمان “کمبود رشد” مورد استفاده قرار می گیرند و بسته به شدت کمبود ، دقیقاً در روزانه و هفتگی توسط پزشک تجویز می شوند.

اگرچه ارزان قیمت نیست ، اما بسیاری از والدین برای امید به اینکه فرزندانشان قد فوق العاده ای داشته باشند ، داروهای هورمون را خریداری کرده اند تا فرزندان خود را تزریق کنند. با این حال ، آنچه آنها انجام داده اند نه تنها نتایج غیر منتظره ای را در پی خواهد داشت بلکه پیامدهای شدید بسیاری نیز به همراه خواهد داشت. (هورمون انسانی (hGH) پروتئینی است که به راحتی تجزیه می شود ، بنابراین فقط برای تزریق مستقیم در رگ خونی مناسب است. اگر از طریق دهان مصرف شود ، توسط آنزیم های گوارشی تجزیه می شود. بنابراین ، تجویز خوراکی است. کاملاً ناکارآمد)

بیشتر بخوانید : چه زمانی شروع به کوچک شدن خواهیم کرد؟

استفاده از هورمون رشد انسانی برای افزایش قد بدون نسخه پزشک عواقب جدی زیادی را به همراه خواهد داشت

استفاده از hGH با دوز بالا از طریق تزریق در مدت زمان کوتاه و بدون دستورالعمل می تواند باعث احتباس مایعات ، انگشتان متورم ، سردرد ، نفخ شکم ، مفاصل متورم شود. استفاده طولانی مدت از hGH منجر به سردرد شدید ، تخریب عصبی ، بیماری های قلبی عروقی و دیابت می شود. علاوه بر این ، استفاده طولانی مدت از hGH می تواند باعث آکرومگالی و بسیاری از عوارض خطرناک دیگر مانند بدخیمی دستگاه گوارش ، مغزی شبه تومور و حتی مرگ شود.

روش هایی برای تقویت سطح هورمون رشد به طور طبیعی

دانشمندان پس از سالها انجام تحقیقات ، دریافته اند که میزان این هورمون در خون در طول روز تغییر می کند و در درجه اول به برخی از عواملی مانند رژیم های غذایی ، استراحت و خواب ، وضعیت روانی و ورزش بستگی دارد. به منظور ترویج تولید هورمون رشد و ترویج رشد قد به طور طبیعی ، در اینجا نکاتی برای والدین ذکر شده است:

رژیم های غذایی سالم

رژیم های غذایی سالم به ترشح این هورمون به طور طبیعی کمک خواهد کرد

برای بهینه سازی رشد هورمون رشد ، باید به رژیم های غذایی توجه شود که باید از تأمین کالری ، مواد معدنی و ویتامین ها به ویژه ریز مغذی ها مانند کلسیم ، آهن ، ید و غیره اطمینان حاصل کرد و علاوه بر این کودکان باید از خوردن زیاد خودداری کنند. غذاهای کربوهیدرات ، تنقلات را کاهش داده و یا نوشیدن نوشابه را بین وعده های غذایی محدود کنید.

با جدیت انجام تمرینات و ورزش کردن

ورزش روزانه ساده ترین روش برای افزایش ترشح این هورمون است. با این حال ، تمرینات با شدت بالا برای رشد قد بهتر از تمرینات ملایم خواهد بود. برخی از ورزشهایی که به کودکان کمک می کنند از قد بلند تری برخوردار باشند ، شنا ، والیبال ، بدمینتون ، طناب زدن … این تمرین ها و ورزش ها باید هر روز انجام شود. در حین انجام تمرینات ورزشی و ورزش ، کودکان باید مقدار زیادی آب بنوشند زیرا خطر کم آبی بدن باعث ایجاد واکنش در این هورمون می شود.

سلامت روان

استرس نه تنها باعث خستگی و تحریک پذیری می شود بلکه بر تولید این هورمون غده هیپوفیز نیز تأثیر می گذارد. برای رشد قد کودک ، باید از سلامت روان خوبی برخوردار باشند و از استرس خودداری کنند.

بیشتر بخوانید : مراقبت از فرزند

خواب خوب و تاثیر آن

در صورت خواب خوب و به طور مداوم ۸ ساعت در روز ۷۰ تا ۸۰ درصد این هورمون در طول خواب تولید می شود. بنابراین کودکان نباید دیر بخوابند. آنها باید قبل از ساعت ۱۰ شب به رختخواب بروند زیرا سطح هورمون رشد بیشتر از ساعت ۱۱ صبح تا ۰۱:۰۰ صبح ترشح می شود. فضای خواب نیز باید راحت ، آرام ، تمیز باشد و نباید از نور قوی برخوردار باشد.

اگر کودکان غالباً به دلیل فشار تحصیلی ، فشار امتحان ، از بی خوابی ، استرس و اضطراب رنج می برند ، والدین باید از آنها یک مکمل غذایی حاوی مواد مغذی بخرند که به غلبه بر این شرایط کمک می کند.

دانشمندان یک مکمل رشد موثر مؤثر لایف سنس ایجاد کرده اند که مورد اعتماد مصرف کنندگان در سراسر جهان است. افزایش قد لایف سنس تنها مکمل رشد قد در جهان است که بر اساس فرمول تلفیقی بین طب شرق و غرب ترکیب و تقطیر می شود. این ترکیب از ترکیبات گیاهی می تواند به غده هیپوفیز در روند ترشح بیشتر هورمون های رشد کمک کند ، بنابراین رشد سریع قد را تحریک می کند. به این ترتیب ، کودکان می توانند در سن بلوغ خود به حداکثر قد برسند.

فروشگاه زیبارویان راه حلی برای درمان کوتاهی قد و افزایش قد تضمینی ارائه داده است.

راه حل زیبارویان برای مراقبت بیشتر از فرزند ان و بزرگسالان پکیج افزایش قد ۲۰۲۰ و  پکیج افزایش قد طلایی برای افزایش قد تمامی افراد

منبع : گوگل