کودکان دچار ایراد در جذب کلسیم

چرا برخی از کودکان دچار ایراد در جذب کلسیم می شوند و کلسیم را کم جذب می کنند؟

کودکان دچار ایراد در جذب کلسیم : کلسیم نقش بسیار مهمی دارد زیرا در ساخت استخوان ها نقش دارد. علاوه بر این ، به تقویت دندان ها ، تولید برخی هورمون ها ، تحریک فعالیت های عضلانی و میوکارد و انتقال سلول های عصبی کمک می کند. کودکان هنگام کمبود کلسیم و جذب ضعیف کلسیم ، خطر ابتلا به لکنت زبان و عقب ماندگی ذهنی را دارند و هنگام رسیدن به بزرگسالی ، معمولاً قد کودکان در مقایسه با همسالانشان ۱۰ سانتی متر کوتاه تر خواهد بود. این واقعیت نامطلوب از دو دلیل اصلی ناشی می شود:

زیبارویان برای کمک به افزایش قد حداکثری دو پکیج افزایش قد ۲۰۲۰ و  پکیج افزایش قد طلایی را پیشنهاد می دهد

یکی از دلایل اصلی لکنت و افزایش سرعت آهسته بیشتر مربوط به رژیم های غذایی کمبود کلسیم است. کلسیم یکی از مهمترین مواد معدنی در فرآیند شکل گیری و تغذیه استخوان ها و رشد قد در هر کودک است. بنابراین ، در هر مرحله ، هنگامی که بدن کودکان کلسیم کافی دریافت نکند ، غالباً دچار بی اشتهایی ، سوء تغذیه ، بی خوابی و حتی عقب ماندگی ذهنی و لکنت می شوند.

بیشتر بخوانید : تاثیر صبحانه در افزایش قد

چگونه کلسیم کافی را برای کودکان فراهم کنیم؟

تغییر عادات غذایی ساده ترین روش برای پر کردن کلسیم از دست رفته در بدن است. به طور خاص ، کلسیم را می توان با وعده های غذایی روزانه با برخی غذاها مانند غذاهای دریایی از جمله میگو ، خرچنگ ، ​​صدف ، ماهی و غیره وارد بدن کودکان کرد. سبزیجات شامل کاهو ، کلم ، کلم ، کرفس ، لوبیا و غیره. علاوه بر این ، به منظور تحریک توسعه سیستم اسکلتی ، به کودکان نیاز است که کلسیم از شیر و لبنیات مانند ماست ، کره ، پنیر و غیره فراهم کنند ، ویتامین K موجود در سبزیجات نیز عاملی برای تشکیل استئوکلسین محسوب می شود که به تجمع کلسیم کمک می کند.

غذاهای دریایی منبع غذایی محسوب می شود که از نظر کلسیم غنی ترین است.

با این وجود ، طولانی شدن مکمل کلسیم نادرست می تواند منجر به ” اثر واژگونی ” شود ، باعث ایجاد سنگ کلیه ، کلسیفیه شریان ها و غیره شود. اگر کودکان با چنین علائمی روبرو شوند ، والدین باید مکمل کلسیم را متوقف کرده و آنها را برای درمان به موقع به بیمارستان ببرند.

بیشتر بخوانید : شنا ، ورزشی عالی برای افزایش قد است

روزانه چقدر کلسیم به افراد نیاز دارد؟

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، مقدار روزانه كلسیم مورد نیاز براساس سن تقسیم می شود: كودكان زیر ۶ ماه به ۳۰۰ میلی گرم در روز نیاز دارند.

کودکان ۷ تا ۱۲ ماهه به ۴۰۰ میلی گرم در روز نیاز دارند.

کودکان از ۱ تا ۳ سال به ۵۰۰ میلی گرم در روز نیاز دارند.

کودکان ۴ تا ۶ ساله به ۶۰۰ میلی گرم در روز نیاز دارند.

کودکان ۷ تا ۹ ساله به ۷۰۰ میلی گرم در روز نیاز دارند.

کودکان از ۱۰ سال به ۱۰۰۰ میلی گرم در روز نیاز دارند.

افراد ۱۱ تا ۲۴ ساله به ۱۲۰۰ میلی گرم در روز نیاز دارند.

افراد ۲۴ تا ۵۰ ساله به ۸۰۰-۱۰۰۰ میلی گرم در روز نیاز دارند.

زنان باردار و افراد مسن به ۱۲۰۰-۱۵۰۰ میلی گرم در روز نیاز دارند.

بیشتر بخوانید : ورزش بر رشد قد تأثیر می گذارد

کودکان به دلیل عدم جذب کلسیم دچار ضعف هستند.

بدن کودک قادر به جذب مواد مغذی است. با این حال ، این روند جذب اغلب در هر کودک متفاوت است. کودکانی هستند که مواد مغذی را به خوبی جذب می کنند و برعکس. هنگام خوردن غذاهای سرشار از کلسیم ، بدن بچه هایی که ظرفیت جذب کلسیم خوبی دارند ، کل آن کلسیم را جذب می کند. در مقابل ، در کودکانی که ظرفیت جذب کلسیم ضعیفی دارند ، علاوه بر جذب کلسیم ، بدن آنها نیز به سرعت کلسیم را از بین می برد.گوگل

کودکان دچار ایراد در جذب کلسیم
کودکان دچار ایراد در جذب کلسیم

 

تحقیقات نشان می دهد که سندرم فوق از برخی دلایل اصلی ناشی می شود:

۱- رژیم های غذایی نادرست است.

۲- کودکان از کمبود آنزیم یا بیماری رنج می برند

رژیم های نادرست

بسیاری از عادت های والدین در تغذیه غذاهای شور ، غذاهای سریع ، میوه های تلخ و ترش ، نوشابه های گازدار و غیره … برای فرزندانشان باعث مشکل در جذب کلسیم می شوند. در عین حال ، اگر کودکان مقدار زیادی غذای حاوی اسید فیتریک ، سلولز ، فسفر ، پروتئین و … بخورند ، کلسیم موجود در دستگاه گوارش به داخل خون جذب نمی شود و از این طریق دفع کلسیم افزایش می یابد.

رژیم های نادرست به راحتی باعث سندرم ضعف جذب کلسیم می شوند.

کمبود آنزیم

آنزیم یک کاتالیزور بسیار مهم برای کمک به هضم و جذب مواد مغذی آسان تر و سریع تر است. بنابراین ، کمبود آنزیم نیز یکی از دلایلی است که کودکان نمی توانند همه مواد مغذی موجود در مواد غذایی از جمله کلسیم را جذب کنند.

بیشتر بخوانید : مکمل کلسیم کودکان در زمستان

بیماری

کودکانی که از بیماری های کلیوی و بیماری های گوارشی مانند آلرژی غذایی ، التهاب روده ، عفونت های روده و … رنج می برند ، در جذب کلسیم نیز مشکل دارند و در نتیجه کمبود کلسیم ایجاد می شود. علاوه بر این ، دلایل زیادی برای سندرم ضعف جذب کلسیم در کودکان وجود دارد مانند کمبود ویتامین D ، عفونت های انگلی روده ، آلودگی محیط زیست و غیره.

کلسیم نانومتر – محلول بهینه برای جذب ضعیف کلسیم

تا امروز ، بسیاری از والدین هنوز در حال فکر هستند که کلسیم نانومتر چیست و آیا خوب است یا نه. در واقع ، نانومتر کلسیم نوعی کلسیم کاملاً جدید است که توسط فناوری پیشرفته نانو تهیه شده است. این مزایای برجسته بسیاری دارد که می تواند بر محدودیت های کلسیم طبیعی غلبه کند. به گفته بسیاری از متخصصان ، کلسیم نانومتر برای کسانی که کلسیم را ضعیف جذب می کنند ، بهترین گزینه است. برای جلوگیری از کمبود کلسیم ، بزرگسالان و کودکان می توانند از نانومتر کلسیم استفاده کنند.

بیشتر بخوانید : ۳۰ تمرین مفید برای افزایش قد

به لطف اندازه فوق العاده میکرو (فقط چند ده نانومتر) ، نانومتر کلسیم دارای محلولیت بسیار خوبی است. این ماده قادر است به سرعت در غشای روده نفوذ کند و از این رو می تواند حداکثر در خون جذب شود. علاوه بر این ، در مقایسه با کلسیم طبیعی ، ظرفیت جذب کلسیم نانومتر چندین برابر بیشتر است. بنابراین ، هنگامی که از کمبود کلسیم رنج می برید ، به هر فرد فقط نیاز به مقدار نانومتر کلسیم با مقدار معادل یک چهارم مقدار کلسیم طبیعی داده می شود.

اگر وقت زیادی برای تأمین کلسیم کافی برای فرزندان خود از طریق وعده های غذایی روزانه ندارید ، می توانید از مکمل های رشد قد که حاوی نانومتر کلسیم است استفاده کنید.