رشد و تکامل کودک

عوامل موثر در رشد و تکامل کودک

چه عواملی بر رشد و تکامل کودک موثر است ؟‌‌‌‎‌‎‌‎ شاید این گونه به نظر برسد که گاهی اوقات ، مسیر رشد کودک هیچ گونه هماهنگی و قاعده ی مشخصی ندارد. اما به خاطر داشت باشید که هدف یکی است و آن محقق شدن استعداد های کودک و شکوفایی کامل در کنار رشدی طبیعی و در سلامت کامل. رشد و تکامل کودک

همه انسان ها از همان کودکی ، تلاش می کنند تا به سوی بهتر بودن گام بردارند. این برتری را هم در ظاهر و تناسب اندام خود خواستارند و هم از نظر ذهن و فکر این گونه حرکت می کنند که بتوانند فعالیت هایی را انجام دهند که در توانشان بوده و از آن لذت می برند و رشد می کنند. این توجه به خود باعث می شود بتوانند سالمتر و شادتر و با اعتماد به نفس بیشتری زندگی نمایند. از همین رو می بایست در تمامی جهات ، پاسخ گوی نیازهای کودک بود. برنامه غذایی مناسب ، بازی و حرکات شاد ، محیطی آرام و سالم و …. از جمله عواملی هستند که در رشد طبیعی جسم و ذهن کودک موثر هستند.

بیشتر بخوانید : آیا بدن سازی بر کوتاهی قد موثر است ؟

این که کودکی به این اهداف می رسد و یا موانعی بر سر راهش ایجاد می شود که نتواند به کامیابی برسد ، تماما عواملی هستند که قابل بررسی و تامل است. مثلا ممکن است کودکی در خانواده ای با اقتصاد پایین زندگی کند. همین موضوع باعث می شود تا کودک با فقر مواد غذایی لازم در بدن دوران رشد خود را سپری نماید.

همچنین ممکن است به دلایل مقایسه ای با دیگر کودکان ، دچار استرس و هراس ارتباطی شده و از آنچه هست ( کوتاهی قد ) ناراضی باشد. این تغییرات در روح و روان کودک ، می تواند بر میزان ترشح هورمون رشد در بدن وی تاثیراتی منفی داشته و نهایتا به کوتاهی قد او منجر شود. رشد و تکامل کودک

بیشتر بخوانید : تاثیرات قد بر اعتماد به نفس

نقش والدین در رشد جسمی و ذهنی کودک بسیار حیاتی است. مراقبت های خانواده از کودک در تمامی جنبه ها ، می تواند انسانی توانمند را با قامتی بلند و زیبا ایجاد نماید. از همین رو والدین نیاز است که به تمامی عوامل موثر در رشد طبیعی و سلامت کامل کودک ، واقف بوده و تمام تلاش خود را انجام دهند تا با رفع موانع و آسیب ها در مسیر کودک ، او را برای شروع بهتر زندگی یاری رسانند. از جمله مواردی که بر این مسیر تاثیری مستقیم داشته است ، می توان به عوامل ذیل اشاره نمود. آگاهی از آن ها باعث می شود تا والدین به کودکان خود کمک کنند ، تا قبل از آنکه دچار آسیبی شوند ، شرایط را برای رشد مساعد نمایند. این شرایط به شرح ذیل هستند :

– از نظر جسمی در سلامتی کامل باشند.
– دارای شور و نشاط زندگی باشند.
– نوع نگرش به زندگی والدین بسیار موثر است.
– مهم است که کودک در کانون خانواده چه جایگاهی دارند.
– شخصیت کودک و جنسیت او در این روند موثر است.
– حس کردن هم دلی کردن در اجتماع و خانواده.
– عوامل آزاد دهنده و ایجاد ناسازگاری در کودک بسیار موثر است.
– ضعف وآسیب پذیری کودک را دچار ضعف رشدی می کند.
– داشتن امنیت عاطفی یکی دیگر از عوامل است.
– فشارهای روانی خانواده تاثیر مستقیم دارد.
– از دیگر عوامل جدایی والدین می باشد که حس امنیت را در کودک ازمیان می برد.

بیشتر بخوانید : تاثیرات استرس بر رشد قد

هر یک از عوامل نام برده شده ، می تواند در مسیر طبیعی رشد کودک تاثیر گذاشته و او را دچار بیماری و یا توقف در رشد نموده و در نهایت از ارتباطات اجتماعی دور کرده و به پایین ترین حد از اعتماد به نفس برساند. با مطالعه دقیق تر این عوامل می توانید در سلامت کودک خود تاثیری مستقیم داشته باشید.

رشد و تکامل کودک

در این جا فروشگاه زیبارویان راه حلی برای درمان کوتاهی قد و افزایش قد تضمینی ارائه داده است.

راه حل زیبارویان برای شما پکیج افزایش قد ۲۰۲۰ و پکیج افزایش قد طلایی

منبع : گوگل