پکیج افزایش قد لایف سنس

آنچه باید در مورد قد انسان بدانیم

بسیاری از والدین به دلیل کوتاهی قد فرزندانشان ، به متخصص غدد مراجعه می کنند و به دنبال بلند شدن قد افزایش قد فرزندشان هستند. این نکته قابل توجه است که دوران شیرخوارگی اولین مرحله رشد انسان به شمار می آید که تا دو سال به طول می انجامد.

در ابتدای تولد نوزاد ، قدش به طور میانگین حدود نیم متر است. تقریبا در پایان سال دوم زندگی حدود سی الی سی و پنج سانتیمتر افزایش قد خواهد داشت که بیشتر میزان رشد در سال اول می باشد. این رشد قدی سریع ، ادامه روند رشد در دوران جنینی بوده و با بالاتر رفتن سن با سرعت کمتری انجام می شود.

در مرحله بعدی رشد در کودکی ، یعنی از دوسالگی تا قبل از دوران بلوغ ، به طور معمول بین پنج تا هفت سانتیمتر انسان به قدش اضافه می شود که هرچه به سن بلوغ نزدیک تر شود این رشد کند تر انجام می گیرد.

در نهایت در مرحله دوران بلوغ انسان دارای جهش رشدی می شود. پسرها در این مرحله تقریبا حدود سی سانتیمتر و دخترها تقریبا بیست و پنج سانتیمتر به قدشان اضافه می شود. در طول این دوره رشد قدی فرد بین هشت تا چهارده سانتیمتر می باشد. بیشترین جهش رشد قدی در دخترها قبل از شروع عادت ماهیانه آنها خواهد بود و سپس بین پنج تا هفت سانتیمتر قد می کشند. در مورد پسرها نیز بیشترین جهش رشدی در مراحل پایانی بلوغ می باشد. با پیشرفت این دوره به دلیل تولید هورمون جنسی ، کم کم رشد استخوان ها به حداقلی خود می رسند و افزایش قدی صورت نخواهد گرفت.

علت های  کوتاهی قد

دو دلیل برای کوتاه بودن قد در انسان وجود دارد. ژنتیک اولین عامل برای این کوتاهی است. زیرا پدر مادرهای کوتاه قد ، کودکانی کوتاه قد خواهند داشت. در این مدل کودکان در حالت طبیعی از رشد هستند. سن استخوانی (نشان دهنده سن بیولوژیک انسان است ) با سن واقعی فرد تفاوتی ندارد.

مثلا اگر کودکی دارای سن ده سال ، سن استخوانی هفت ساله داشته باشد نشان از یک بیماری در کودک است . که می تواند شامل سوء تغذیه ، اختلال و کم کاری تیروئید یا کمبود هورمون رشد باشد.

دومین عاملی که در این کوتاهی قد دخیل است ، تأخیر داشتن ذاتی در رشد فرد است. مثلا ممکن است کودکی از ابتدای دو سالگی کوتاه قد به نظر آید در حالیکه والدینش کوتاه نیستند. این کودک از نظر هورمونی نیز مساله ای ندارد اما رشد استخوانی او نسبت به رشد طبیعی عقب است. به عبارتی قد کوتاه با سن استخوانی همخوانی دارد اما نسبت به سن تقویمی کودک رشد کافی را نداشته و به عبارتی زمان بلوغ در این فرد با تأخیر انجام می شود.

از طرفی دلایلی مانند بیماری های عمومی ( سوء تغدیه ، کمبود ویتامین ها) که باعث نرمی استخوان هستند و یا بیماری سلیاک و یا بیماریهای التهابی تماما می توانند در کوتاهی قد انسان تاثیرگذار باشند.

اگر علت کوتاهی تشخیص داده شد نیاز است که بر اساس آن کار درمان نیز انجام شود. مثلا با وجود کم کاری تیروئید نمی توان انتظار داشت که کوتاهی قد را بتوان بهبود بخشید. و یا داشتن سوء تغذیه در فرد باید اصلاح شود تا بتوان بر روی قد و کوتاهی آن کار کرد. توجه داشته باشید رژیم غذایی مانند پروتئین ، لبنیات و میوه ها به همراه ورزش پی در پی و منظم می تواند کمک شایانی در این زمینه بنماید. به خصوص برای افرادی که بایستی دوره درمان هورمون رشد را بگذرانند.

در فناوری امروزی هورمون رشد با بهره گیری از عمل ژنتیک پدید آمده است که البته قیمت کمی ندارد. این هورمون بایستی منظم و در دوره کامل مصرف شود تا بتواند تاثیر کاملی را بر روی قد فرد گذاشته و ترشح طبیعی هورمون رشد و بلندی قد را باعث گردد.

بیشتر بخوانید : دغدغه های افزایش قد

منبع : گوگل